Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Zákon o kompenzačním bonusu Senát dnes schválil

Zákon o kompenzačním bonusu Senát dnes schválil

9.4.2020

Po společné domluvě dnes senátorský klub ODS podpořil na 19. schůzi Senátu všechny tři zákony ve znění, jak je obdržel z Poslanecké sněmovny. Senátoři ovšem měli několik výhrad zejména k zákonu o kompenzačním balíčku a proto cestou doprovodných usnesení požadují po vládě novelizaci daných zákonů.

Dnes Senát projednával návrhy zákonů o úpravách dávek státní sociální podpory, o kompenzačním bonusu pro OSVČ a návrh zákona o změně podmínek pro poskytování příspěvku v oblasti zaměstnanosti. Konkrétně k návrhu zákona o kompenzačním bonusu jsem uvedl, že celý problém tohoto návrhu je způsoben nepřipraveným pozměňovacím návrhem pana poslance Onderky, který bohužel paní ministryně financí Schillerová podpořila a přijala. Díky tomu nárok na kompenzační bonus teď nemají osoby účastny na nemocenském pojištění jako zaměstnanci.

Takovýchto skupin osob je podle zákona číslo 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění celkem dvacet dva. Když vynechám pana prezidenta, všechny poslance, senátory, členy vlády a soudce, tak se to týká také všech lidí, kteří mají zároveň pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti, jsou členy zastupitelstev samosprávných celků, společníci a jednatelé společností s ručením omezeným, ale také dobrovolní pracovníci pečovatelské služby. Těch všech se nový zákon negativně dotkne. Pokud tyto osoby dostávají v tomto zaměstnání více než tři tisíce korun měsíčně, tak se na ně kompenzační bonus nevztahuje.

Paní ministryně v Poslanecké sněmovně při projednávání tohoto návrhu zákona tvrdila, že si každý může vybrat, zda je OSVČ jeho činností hlavní, nebo vedlejší. Není to ale pravda. Zákon číslo 187/2006 Sb. v tomto případě hovoří jasně. Protože ale nechceme vylít s vaničkou i dítě a nechat stovky tisíc OSVČ v nejistotě, proto jsme se nakonec s klubem ODS rozhodli podpořit schválení návrhu tohoto zákona v předloženém znění. Klub ODS ale během jednání Senátu na ministryni apeloval, aby připravila novelu zákona, která by tento nemalý problém vyřešila.


9. dubna 2020


Foto: Senát PČR

Další články v kategorii