Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Volební právo versus karanténa

Volební právo versus karanténa

23.7.2020

Senát na své 25. schůzi vyzval vládu, aby bez odkladu dle zákona připravila opatření, které umožní v říjnových volbách do krajů a Senátu hlasování i lidem nacházejícím se kvůli koronaviru v nařízené karanténě. Možnost odložení voleb označili senátoři jako nepřijatelnou. Senát se k tomuto kroku odhodlal po vyjádření ministra vnitra Jana Hamáčka, který řekl, že současná pravidla nedovolují na podzim hlasovat těm, kteří budou v karanténě, protože jsou možnými nosiči koronaviru.


Na 25. schůzi Senátu jsem 22. července 2020 k situaci řekl: 

„Odklad voleb není možný. Neumím si představit, jak prodloužit funkční období jedné třetiny senátorů a všech krajských zastupitelů na území České republiky, protože krajským zastupitelům a sedmadvaceti senátorům končí funkční období.

Pandemii tady máme od března. Teprve od pondělí se začínají proslýchat úvahy, že lidé v karanténě nebudou moct volit. Zákon o zdraví lidu byl ale připravovaný na něco úplně jiného, než na tuto situaci, přičemž legislativní řešení už asi nestihneme.

Zároveň není nic jednoduššího, než aby občan, který je v karanténě, uvědomil svůj obecní úřad, že chce jít volit. ORP pak může zařídit jedno nebo více aut s osádkami vybavené ochrannými pomůckami, a tyto „mobilní komise“ můžou lidi v karanténě objet. Nezapomeňme, že volební zákon ukládá obcím povinnost zajistit výkon volebního práva u občanů, kteří jsou nemohoucí a kteří jsou nemocní. Lidé v karanténě jsou na neschopenkách, takže jsou de facto nemocní. Takže tady jsou proti sobě dva zákony.

Že nemocný člověk bude mít v rukou hlasovací obálku a tím nakazí volební komisi? Pak se ptám, jak to, že od března nepřestala fungovat Česká pošta? Ministerstvo vnitra je přitom zřizovatelem České pošty. Kdo kontroloval poštovní schránky u pošt? Nejde jen o doručovatele, protože dávno před nimi zásilky někdo vybíral, třídil, všechno na poště nedělají automaty. Jak to, že jsme nezastavili chod České pošty, když hrozí takové nebezpečí? Ochránit volební komisi proti případnému nebezpečí je přece naprosto jednoduché.

Opravdu nechápu myšlenkový pochod, který se zrodil na Ministerstvu vnitra. Nechci zabíhat do podrobností, komu by to prospělo nebo nikoliv, pokud nenecháme tisíce lidí volit. Za sebe určitě podporuji předložené usnesení v podobě, jak je navrženo. Zároveň stojím za názorem, že odklad voleb je nepředstavitelný a neproveditelný.

Senát PČR vyzývá vládu a Ministerstvo vnitra, které je odpovědné za organizaci voleb, aby tak učinilo ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví. Ministerstvo zdravotnictví při organizaci voleb uplatní zdravotnická hlediska, která musí. Obě ministerstva spolu připraví bezodkladně řešení voleb.“

Zdeněk Nytra

22. července 2020


Další články v kategorii