Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Senátu dělá starost prezidentova zdravotní způsobilost k výkonu úřadu

Senátu dělá starost prezidentova zdravotní způsobilost k výkonu úřadu

13.10.2021

Poté, co prezidenta ČR, Miloše Zemana v neděli 10. října před polednem odvezla sanitka do nemocnice, nevydala prezidentská kancelář žádné konkrétní informace o jeho kompetentnosti vykonávat úřad hlavy státu. To vše se děje v okamžiku, kdy v České republice proběhly volby do Poslanecké sněmovny a na prezidentovi stojí úkol pověřit vítěze voleb sestavením vlády.

Proto se ve věci zdravotního stavu prezidenta ČR sešel 12. října v Senátu Organizační výbor, aby projednal postup horní komory parlamentu ve věci získání informací o způsobilosti prezidenta republiky vykonávat jeho úřad.

Výbor, který je tvořen zástupci a zástupkyněmi vedení Senátu a všech pěti senátorských klubů podle zásady poměrného zastoupení, pověřil předsedu Senátu Miloše Vystrčila, aby oslovil vedoucího Kanceláře prezidenta republiky s žádostí o sdělení, jaké jsou prognózy vývoje zdravotního stavu prezidenta republiky.

Předseda Senátu zároveň vyslovil obavu, zda současný zdravotní stav umožňuje hlavě státu vykonávat její úřad.

Rámcovou informaci, která umožní zachovat patřičný respekt a citlivost vůči panu prezidentovi a jeho rodině, očekává Senát od Kanceláře prezidenta republiky, jelikož tato v tomto ohledu dosud nekonala dostatečně.


Zdeněk Nytra

Senátor volebního obvodu 70. Ostrava – město

Předseda Senátorského klubu ODS a TOP 09

Další články v kategorii