Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Chci prosadit kompenzační bonus i pro OSVČ kteří jsou zaměstnanci

Chci prosadit kompenzační bonus i pro OSVČ kteří jsou zaměstnanci

9.4.2020

Parlament včera předložil Senátu návrh zákona o kompenzačním bonusu pro OSVČ v souvislosti s nouzovým stavem v ČR vyhlášeným v březnu. Zákon mají senátoři schválit dnes 9. dubna 2020. Tento zákon garantuje osobám samostatně výdělečně činným kompenzaci 500,- Kč za každý den tak zvaného bonusového období od 12. března do 30. dubna 2020. Čerpat jej dle návrhu zákona ale může pouze ta OSVČ, která nevykonává jinde činnost jako zaměstnanec, čímž se jako zaměstnanec účastní nemocenského pojištění.

Na dnešním jednání Senátu chci prosadit, aby si na kompenzační bonus sáhli i konkrétní OSVČ, kteří jsou v zaměstnaneckém poměru. Vezměte si jako konkrétní příklad například majitele stavební firmy, který má podnikání jako hlavní činnost a zároveň například na úvazek 0,2 dělá mistra odborného výcviku na střední škole, což není jeho hlavní příjem. Jeho firma se v těchto dnech potýká s dopadem nouzového stavu, ale kvůli drobnému úvazku na škole, který dělá hlavně ku prospěchu společnosti, si teď nesáhne na kompenzační bonus.

Další podobné případy OSVČ, kteří mají při podnikání malý pracovní úvazek, najdeme třeba mezi zastupiteli na úřadech. A velkou skupinu pak tvoří lékaři, jejichž ordinace dnes zejí prázdnotou a jsou rovněž stiženi nouzovými opatřeními. Přitom lékaři ve většině případů mají drobné úvazky v nemocnicích, kde drží pohotovosti, často ty noční, nebo vyučují budoucí mediky na lékařských fakultách, případně vedou již zmíněný odborný výcvik na školách středních. Ani jejich úvazky v roli zaměstnanců nejsou velké. Lékaři zde pracují pro společnost, přesto by si podle nového zákona nesáhli na kompenzační bonus, přestože jejich hlavní činností je podnikání.

Dle mého názoru je možné, že se dnes Senát shodne na úplném vypuštění celého odstavce a zákon bude senátory vrácen zpět do Poslanecké sněmovny poslancům k přepracování. Více se dozvíme na tiskové konferenci v Senátu dnes ve 13,00 hodin.

Další články v kategorii