Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Senát zakázal od roku 2027 klecový chov slepic

Senát zakázal od roku 2027 klecový chov slepic

13.11.2020

Senátoři z klubu ODS a TOP 09 měli u tohoto zákona naprosto volné hlasování. Každý senátor rozhodoval podle sebe, jak zákon vnímá, včetně pozměňovacích návrhů z Poslanecké sněmovny i pozměňovacích návrhů ze Senátu.


Čistě za mne osobně chci říct, že věci někdy vypadají, jako bychom se v Česku zbláznili. V roce 2018 vyplácíme dotace na budování klecových chovů, byť obohacených, v roce 2020 je pak zakážeme, byť s horizontem od roku 2027. Mně to nepřijde normální. 

Na jeden ze stovek korespondenčních dotazů k tomuto zákonu jsem odpovídal, že slepice vždy bude stroj na vajíčka. Ať už v kleci nebo v hangáru. I když zakážeme klecové chovy, slepice se lepšího života, pobytu venku, ani slunce nedočká, protože skončí v hangáru.

Zákon na ochranu zvířat proti týrání se zabývá spoustou zákazů. Vymyslíme normu pro velikost psa v kohoutku vzhledem k velikosti bytu? Má někdo pocit, že doga patří do dvoupokojového bytu na sídlišti? To je týrání zvířat? Takových psů vidíme na sídlištích spoustu. Osobně jsem měl černého ruského teriéra, ten měl v kohoutku 60 centimetrů a do paneláku bych ho nikdy nevzal. Přesto, máme jít cestou zákazu a říct, že kdo bydlí v bytě, může chovat jen nějakého mopse?

A teď k tomu nejdůležitějšímu. Je úplně jedno, jestli jsou to cirkusy, velcí papoušci ve zverimexu, nebo filmaři. Místo abychom vymysleli třeba velmi přísné licenční podmínky, certifikace a kontrolovali jejich dodržování, vymyslíme bohapustý zákaz. Takhle se přece v rozumné společnosti postupovat nedá.

Raději bych do budoucna viděl cestu stanovení jasných a vymahatelných podmínek. Trvání na nich a ne na bohapustých zákazech. Protože věřte tomu, že i lidem se podmínky budou dodržovat lépe, než zákazy.

Celý zákon je z 95 procent dobrý, je potřebný. Budu první ten, který bude proti množírnám psů, koček a tak dále, se všemi důsledky, které s tím souvisí. Ale bohužel, to, co se k tomu přidalo, celý zákon jako takový úplně zkazilo.

Zdeněk Nytra

13. listopadu 2020


Další články v kategorii