Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Senát vydal ke stíhání sedm svých členů, sedmkrát byl proti

Senát vydal ke stíhání sedm svých členů, sedmkrát byl proti

5.9.2017

Jiří Čunek je jediný současný senátor, který byl zbaven imunity. Lianu Janáčkovou naopak senátoři nezbavili imunity ve dvou odlišných kauzách.


28. dubna 1999 - Senát odmítl zbavit imunity Václava Bendu (ODS), podezřelého z neoprávněného nakládání s osobními údaji. O vydání Bendy požádal vyšetřovatel v souvislosti s aférou kolem údajné spolupráce vídeňského starosty Helmuta Zilka s StB.

20. října 2000 - Senát odmítl vydat Jaroslava Musiala (ČSSD) k trestnímu stíhání kvůli jeho dřívějšímu působení ve vedení firmy Elektrotechnické závody v Bystřanech na Teplicku.

25. října 2001 - Senát vydal Ondřeje Febera (Unie svobody) k trestnímu stíhání kvůli dopravní nehodě, při které byl těžce zraněn člověk.

19. září 2002 - Kvůli dopravní nehodě zbavili senátoři imunity Pavla Eyberta (ODS).


23. ledna 2003 - Senátoři vydali k trestnímu stíhání někdejšího ředitele televize Nova Vladimíra Železného (za hnutí Nezávislí). Železný čelil podezření z poškozování věřitele a z daňových deliktů

6. listopadu 2003 - Senát vydal k trestnímu stíhání Alexandra Nováka (ODS) kvůli podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele a z přijímání úplatku.

2. února 2006 - Senát odmítl zbavit imunity Lianu Janáčkovou (za hnutí Nezávislí). Policie ji podezřívala z toho, že se jako starostka zapojila do sporných finančních transakcí.

7. února 2007 - Senát zbavil imunity předsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka, kterého policie podezřívala z přijetí úplatku.

24. dubna 2008 - Senát odmítl vydat k trestnímu stíhání senátorku Lianu Janáčkovou kvůli výrokům na adresu části ostravských Romů, které pronesla v roce 2007 jako starostka ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky. Senátorka o zbavení imunity žádala.

28. ledna 2009 - Senát vydal k trestnímu stíhání senátora ČSSD Pavla Trpáka. Gynekolog Trpák, který o vydání sám požádal, čelil obvinění, že v květnu 2007 pochybil u porodu v trutnovské nemocnici. Novorozenec krátce poté zemřel.

21. července 2011 - Senát souhlasil s vydáním k trestnímu stíhání senátora ČSSD a přerovského primátora Jiřího Lajtocha, kterého policie podezírá ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

30. října 2013 - Senát odmítl vydat svou členku a bývalou primátorku Frýdku-Místku Evu Richtrovou (ČSSD) k trestnímu stíhání. Policie ji chtěla stíhat za to, že spolu s radními před čtyřmi lety schválila údajně předražené zakázky na hloubení a čištění příkopů.

10. prosince 2014 - Senát podle očekávání odmítl vydat svého člena Milana Pešáka (ODS) k trestnímu stíhání. Policie by ho chtěla stíhat kvůli tomu, že před čtyřmi lety jako zastupitel Prahy 11 hlasoval pro prodej pozemků na Chodově za údajně nevýhodnou cenu.

 

 Další články v kategorii