Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Samosprávy potřebují pomoc, krajům navrhujeme 400 Kč na obyvatele, obcím 1 000 Kč

Samosprávy potřebují pomoc, krajům navrhujeme 400 Kč na obyvatele, obcím 1 000 Kč

20.5.2020

Dnes podávám návrh zákona, který poskytne finanční pomoc samosprávám. Rozpočty obcí a krajů jsou zasaženy pandemií koronaviru, tento návrh má zajistit jednorázovou podporu ve výši 400 korun na obyvatele pro kraje a 1 000 korun na obyvatele pro obce. Návrh zákona podepsali zástupci všech senátorských klubů a bude dnes projednán v prvním čtení na schůzi Senátu.

Kolega senátor Vladislav Vilímec již před třemi týdny upozorňoval na skutečnost, že vládní pomoc OSVČ – kompenzační bonus, jde díky zvolenému zdroji z jedné třetiny na vrub rozpočtů krajů a obcí. Při předpokládané celkové výši 45 miliard to znamená dopad do rozpočtu krajů 4 mld. Kč a do rozpočtu obcí 11 mld. Kč. Minulý týden Senát přijal pozměňovací návrh, který by tento dopad do rozpočtů samosprávných celků minimalizoval. 

Máme ovšem reálnou obavu, že Sněmovna tento návrh neschválí, jak již několikrát avizovala sama ministryně financí. Proto jsme připravili jednoduchý zákon o jednorázové podpoře rozpočtů krajů ve výši 400 Kč na obyvatele a 1 000 Kč na obyvatele pro obce. 

Jsme přesvědčeni, že rozpočty samosprávných celků budou současnou koronavirovou krizí zasaženy celkem 3x. Poprvé nákupem ochranných pomůcek a prostředků, podporou malých a drobných podnikatelů, zmrazením nájmů apod. Podruhé výše zmiňovaným podílem na kompenzačním bonusu a potřetí reálným, a zatím těžko odhadnutelným propadem příjmů z důvodu poklesu ekonomiky a tím souvisejícím poklesu vybraných daní. Touto finanční podporou rozpočtů krajů a obcí chceme zabránit tomu, aby samosprávy musely zásadním způsobem omezit svou investiční činnost a mohly být tak nápomocny ve znovu nastartování ekonomiky. Jsem rád, že jako předkladatelé tento návrh zákona podepsali zástupci všech senátorských klubů. 


20. května, Zdeněk Nytra 


Foto: Senát PČR


Další články v kategorii