Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
S předsedou Senátu jsem navštívil Estonsko a Litvu

S předsedou Senátu jsem navštívil Estonsko a Litvu

19.11.2021

S pětičlennou senátní delegací jsem se na začátku listopadu 2021 zúčastnil oficiální návštěvy Estonska a Litvy.

V obou zemích jsme jednali s tamními nejvyššími představiteli o různých oblastech spolupráce v rámci struktur EU a NATO. Tato cesta do obou pobaltských zemí se rovněž výrazně zaměřovala na rozvoj ekonomické spolupráce s ČR.

Při oficiální senátní návštěvě Estonska, během které jsme se setkali také s prezidentem Alarem Karisem, jsme se zajímali zejména o otázky tamní bezpečnosti, obrany, energetiky a digitalizace.

Právě v Estonsku mají zkušenost třeba s digitalizací státní správy. Podle odhadů lze aplikováním obdobných postupů v ČR ušetřit občanům každoročně v průměru 5 dní času a ze státního rozpočtu až 2% HDP.

Během návštěvy Tallinnu jsme měli na programu několik dalších důležitých bodů, jako jednání česko-estonského podnikatelského fóra, jednání s předsedou parlamentu Riigikogu Jüriem, Ratasem, schůze s ministrem pro podnikání a IT Andresem Suttem a také jednání v CCDCoE.

Na vojenské základně v litevské Rukle jsme se mimo jiné setkali s českými vojáky, kteří zde působí v rámci mezinárodní jednotky NATO a přispívají tím k bezpečnosti a ochraně společného severoatlantického prostoru.

Zdeněk Nytra

Senátor volebního obvodu 70. Ostrava – město

Předseda Senátorského klubu ODS a TOP 09


Další články v kategorii