Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Řidiči a cyklisté. Válka dvou světů?

Řidiči a cyklisté. Válka dvou světů?

10.6.2021

Dnes jsme Poslanecké sněmovně vrátili návrh cyklo-novely, který jsme byli nuceni přepracovat a předložili jsme řadu pozměňovacích návrhů. O jeden hlas neprošel můj pozměňovací návrh, který požadoval, aby ze zákona byla vypuštěna velmi kontroverzní vzdálenost 1,5 metru.


K návrhu stále máme v Senátorském klubu ODS a TOP09 řadu pochybností. Zákon staví proti sobě zbytečně dvě skupiny, řidiče motorových vozidel a cyklisty. Při dodržení odstupu 1,5 metru od cyklisty řidičům podle původního návrhu hrozí odnětí řidičského oprávnění na 6 až 12 měsíců za prokázání nedodržení odstupu. Bez ohledu na to, jestli cyklistu předjíždí automobil nebo kamion, nebo zda cyklistu vůz ohrozil, či ne.

Původní návrh rovněž nezohlednil šířku komunikací. Na některých komunikacích je pro jejich rozměr nemožné odstup 1,5 metru vůbec dodržet.

Co mě zarazilo je, že vůbec není řešena souběžná jízda. Využívá se jí hlavně ve městech. Šířka cyklo-pruhu, který bývá často namalován na komunikaci, je většinou 1 metr. A protože byl většinou domalováván později, jízdní pruh pro motorová vozidla zůstal přiměřeně velký.

Dokonce je to někde na cestě namalováno tak, že nákladní vozidla mohou jet i tímto cyklo-pruhem. Není to předjíždění, takže tento případ se vůbec neřeší. Mrzí mne, že toto nikomu nevadí. Není to v pořádku, protože v této konkrétní situaci klidně můžu míjet cyklistu 30centimetrovou vzdáleností.


K tématu jsem byl 10. června 2021 hostem pořadu Události komentáře na ČT24. Video najdete tady: Řidiči a cyklisté


Zdeněk Nytra

Senátor volebního obvodu 70. Ostrava – město

Předseda Senátorského klubu ODS a TOP 09


Foto: ČT24

Další články v kategorii