Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
"Měl by abdikovat," řekli senátoři k mlčení prezidenta ČR v kauze Vrbětice

"Měl by abdikovat," řekli senátoři k mlčení prezidenta ČR v kauze Vrbětice

22.4.2021

„Jestliže prezident ke kauze Vrbětice nemá co říct a systematicky mlčí, měl by abdikovat.“ I taková slova včera zazněla na plénu ze senátorských řad ODS.


Nejdůležitějším bodem včerejší schůze Senátu se stalo projednávání podílu Ruska na explozích muničního skladu ve Vrběticích, ke kterým došlo na Zlínsku v roce 2014. Senát se shodl jak na nutnosti razantních kroků vůči režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, tak na tom, že výbuch je aktem terorismu spáchaným na území cizího státu.

Doporučili jsme vládě, aby projednala kauzu v Radě bezpečnosti OSN a také orgánech NATO a EU. Vláda ČR by měla požádat členské země těchto organizací o podporu a pomoc, které ze členství v těchto organizacích plyne.

Dále se Senát vyslovil pro možnost vypovězení smlouvy s Ruskem a vyhoštění většiny ruských diplomatů z Prahy.

Během čtyřhodinové debaty Senát hodnotil i role a postoje členů vlády v této kauze. Kritiku sklidilo zejména mlčení prezidenta Miloše Zemana k celé situaci. Podle senátorů  řad ODS prezident trvale a systematicky poškozuje zájmy České republiky. Zaznělo také, že pokud prezident v této situaci nemá co říct, má abdikovat.


Zdeněk Nytra

Senátor volebního obvodu 70. Ostrava – město

Předseda Senátorského klubu ODS a TOP 09

Další články v kategorii