Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Proč má zítra sněmovna schválit 1200 Kč obcím?

Proč má zítra sněmovna schválit 1200 Kč obcím?

15.6.2020

Zítra budu v Poslanecké sněmovně obhajovat pozměňovací návrh zákona, kterým se mění některé daňové zákony v souvislosti s výskytem koronaviru SARS-CoV-2. Pokud sněmovna návrh schválí, obce mohou mít už příští týden jistotu, že finanční prostředky, které si umí každá obec spočítat sama, dostanou.


Vysvětleme si ještě jednou, proč předmětný pozměňovací návrh vznikl. Doba je opravdu vážná, není vhodná k tomu, abychom si tady poměřovali velikost ega, protože pozměňovací návrh Senátu v podstatě stejně v konečné fázi zítra schválí, nebo neschválí Poslanecká sněmovna.

Pružně jsme reagovali na rozhovor pana premiéra na ČT24, kde jednoznačně prohlásil, že nemůže podpořit návrh Senátu na 1200 + 500 Kč pro kraje, protože je s Asociací krajů dohodnut na kompenzaci jiným způsobem a že kraje dostanou třikrát více peněz, než navrhuje Senát. To, že budou v podstatě účelově vázané na budování silnic, v tuto chvíli není podstatné.

Pochopili jsme, že nemá cenou jít hlavou vůči zdi a využili jsme i toho, že vláda, jak jsem se zase dozvěděl z veřejných zdrojů, se už v neděli domluvila na koaličním jednání a v pondělí odsouhlasila návrh na kompenzaci pro obce ve výši 1200 Kč.

Naším cílem je zejména dostat co nejrychleji tyto peníze do obcí. Troufám si tvrdit, že čím menší město nebo obec, tím je na tom hůř, protože rezervu finančních prostředků má podstatně menší. Velká města přece jen mají naspořeno na velké projekty, které mohou odložit o jeden rok. Ale malé obce s tím mají zásadní problém.

Svým pozměňovacím návrhem nabízíme vládní koalici urychlení celého procesu, protože když Poslanecká sněmovna v úterý zařadí tuto vratku na jednání a schválí ji v našem znění, ve středu ji může podepsat pan prezident a začíná běžet šedesát dnů pro výplatu peněz pro obce.

Obce zároveň mohou mít už příští týden jistotu, že finanční prostředky, které si umí každá obec spočítat sama, dostanou. Když vše půjde cestou toho vládního návrhu, tak je to pochopitelně také schůdné, ale nedá se to stihnout do středy příštího týdne a proces se prodlouží.Zdeněk Nytra, 15.6. 2020


Další články v kategorii