Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Po Američanech podpořili Vystrčilovu cestu na Taiwan i Němci a Francouzi

Po Američanech podpořili Vystrčilovu cestu na Taiwan i Němci a Francouzi

2.9.2020

Po vášnivém proti-čínském projevu amerického ministra Michaela Pompea v českém Senátu dne 12. srpna 2020, se tento týden souhlasně vyjádřili k Vystrčilově cestě na Taiwan také politici z Německa a Francie.

Čínský ministr zahraničí Wang chrlí v těchto dnech do médií hodně ohně. Jeho výrok, že Vystrčil překročil červenou čáru, Čína musí svou suverenitu a teritoriální integritu bránit, nebo že Česko zaplatí vysokou cenu, prohlásil v Berlíně, kde 1. září jednal se šéfem německé diplomacie Heikem Maasem.

Šéf německé diplomacie se ale České republiky zastal, když řekl, že Evropská unie se svými partnery jedná s úctou. "Totéž očekáváme od druhých. Nátlak k tomu nepatří," prohlásil Maas v reakci na výroky čínského ministra.

Maas také vyzval čínského ministra zahraničí k tomu, aby Čína odvolala bezpečnostní zákon pro Hongkong a co nejrychleji na tomto autonomním území uspořádala volby. "Chceme, aby princip jedna země, dva systémy byl používán v plném rozsahu," uvedl.

"Samozřejmě jsme hovořili i o lidských právech," řekl Maas dále novinářům po jednání s Wangem a dodal: "Konečně se nám podařilo dohodnout, že se v příštím týdnu v Berlíně uskuteční německo-čínský dialog o lidských právech," uvedl s tím, že tématem bude i situace menšinových Ujgurů, kteří v Číně čelí útlaku.

Podporu Česku vyjádřilo i francouzské ministerstvo zahraničí, které označilo reakci Pekingu za nepřijatelnou. "Evropsko-čínské vztahy musejí být založené na dialogu, principu reciprocity a vzájemném respektu, což jsou klíčové podmínky pro prohlubování partnerství," uvedla podle agentury AFP mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Agnès von der Mühllová. "V této souvislosti je nepřijatelná jakákoli výhrůžka vůči některému členskému státu EU a my vyjadřujeme solidaritu s Českou republikou," dodala.

Čína si ke světu nemůže dovolit všechno. Je na čase ukázat suverenitu.


Zdeněk Nytra, 2. září 2020


Předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil je na Taiwanu velmi obléhán jak místními, tak i světovými novináři

Zdroj a foto : Senát PČR a čtkDalší články v kategorii