Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Nedostatek  krve  nevyřeší daňové zvýhodnění  dobrovolných  dárců

Nedostatek krve nevyřeší daňové zvýhodnění dobrovolných dárců

1.8.2017

Na 8. schůzi Senátu 20. července jsme mj. projednávali také návrh zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, která se týká dobrovolných dárců krve kostní dřeně a krvetvorných buněk. Cílem novely je motivační zvýšení daňového zvýhodnění dárců krve a dárců krvetvorných buněk. Počet dárců krve v nemocničních zařízeních transfúzní služby je cca 270 tis. WHO /Světová zdravotnická organizace/ doporučuje, aby dárců bylo 4 až 5 % populace, tedy v ČR cca půl milionu.

Byl jsem jedním ze tří senátorů, kteří vystoupili v rozpravě k novele zákona. Ve svém vystoupení jsem m.j. řekl:.

„Určitě se tady najde málo lidí, kteří by tento návrh zpochybňovali a případně s ním nesouhlasili… je to  opravdu společensky velice závažná a prospěšná činnost a dobrovolných dárců je hrozně málo…  jeden z důvodů tkví možná v zákonu o krvi.  Do budoucna by se měla legislativní činnost zaměřit tímto směrem a omezit buď soukromá plazma centra anebo zavést limity vývozních kvót pro plazmu.

Problémem  je, když si  dobrovolný dárce  může odepsat námi schválenou částku z daní, ale opravdu placený dárce za to dostane na dřevo a bohužel pro určitou skupinu lidí je toto podstatně větším lákadlem než dejme tomu nějaké společenské uznání. Nechci psát zákony, jenom chci upozornit, že tato změna/ zvýšení daňového odpisu/ problém s nedostatkem dárců neřeší..“

  

 

 

Další články v kategorii