Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Miliardy na sport  bez řádné  kontroly

Miliardy na sport bez řádné kontroly

7.5.2019

Senát odmítl na své schůzi 3. května vznik Národní sportovní agentury, sněmovna veto nejspíš přehlasuje. – Poslanec za ANO a bývalý reprezentační hokejový brankář Milan Hnilička byl podroben tvrdé kritice za jím předložený zákon o novém centrálním sportovním úřadě.

Financování sportu v posledních letech je spojeno s řadou skandálů. Největšími byl krach podniku Sazka, při němž ztratil český sport  zdroj příjmů ze sázek. Další skandál je spojen s náměstkyní pro sport Kratochvílovou, která spolu s funkcionářem Peltou „přerozdělovala“ sportovní dotace. Oba před dvěma lety skončili ve vyšetřovací vazbě.

V rozpočtu na rok 2019 je na podporu sportu vyčleněno v kapitole ministerstva školství sedm miliard korun, ve skutečnosti je to ale víc, a to 8,4 miliardy. 

„Musíte připočítat 800 milionů z resortních center ministerstev vnitra, obrany a z vysokoškolského sportovního centra. Do sportovní infrastruktury pak jde i 600 milionů z ministerstva pro místní rozvoj,“ vypočítal  Hnilička. Poté však přiznal:  „Nikdo neví, kolik veřejných peněz do sportu teče.“

Proti vzniku agentury se postavil například Miloš Vystrčil z ODS. Podle něj vy by agentura otevřela prostor pro korupci. Zřízením agentury dochází ke snížení transparentnosti a ke zvýšení korupčního potenciálu v oblasti financování sportu. Předseda agentury bez kontrasignace kohokoliv a kontroly kohokoliv jmenuje dva místopředsedy a minimálně všech 15 členů Národní rady pro sport,“ uvedl Vystrčil

Agentura má mít částečně parametry samostatného ministerstva. Její předseda bude podle předlohy jmenován vládou na návrh premiéra na šest let a bude muset mít nejméně pětileté zkušenosti v řídící funkci ve sportu. Má pobírat stejný plat jako ministr, na rozdíl od požadavků na jiné představitele centrálních úřadů by mohl být členem Parlamentu. Agentura by měla mít 80 zaměstnanců, z nichž 30 převezme z ministerstva školství.


Další články v kategorii