Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Kumulace funkcí? - Ať rozhodnou voliči!

Kumulace funkcí? - Ať rozhodnou voliči!

9.5.2019

K zákonu J. Mračková Vildumetzová řekla: opatření má potenciál uspořit finanční prostředky v rozpočtech územně samosprávných celků; - zlepší vyšší účast na jednání výborů a vyšší účast na hlasování; - konec závisti, konec dvěma či třetím platům; - pobírám odměnu 40 % /z platu neuvolněné hejtmanky/, tak jak schválilo zastupitelstvo.

 K zákonu J. Mračková Vildumetzová řekla:  opatření má potenciál uspořit finanční prostředky v rozpočtech územně samosprávných celků; - zlepší vyšší účast na jednání výborů a vyšší účast na hlasování; - konec závisti, konec dvěma či třetím platům; - pobírám odměnu 40 % /z platu neuvolněné hejtmanky/, tak jak schválilo zastupitelstvo.

Na květnové senátní schůzi m.j. zaznělo:

"Je to čistě populistický návrh, který nemá nic společného se spravedlností," oponoval senátor a zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Senátor ODS a starosta Mikulova Rostislav Koštial označil návrh za "bizarní". Místopředseda Senátu, starosta Božího Daru a zastupitel Karlovarského kraje Jan Horník (STAN) uvedl, že by vláda ani poslanci neměli zasahovat do rozhodnutí voličů.

Kritici předlohy poukazovali také na to, že někteří zákonodárci souběžně působí ve svých původních zaměstnáních, přičemž jim by se mzda nekrátila. Např.  jeden z mála senátorů, které ANO má v Senátu, [L. Václavec], je ředitelem dvou nemocnic.

Předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil podotkl, že zastánci předlohy z ANO chtějí snížit starostovský plat zákonodárcům a přitom schválili návrh, aby předseda Národní sportovní agentury mohl pobírat ministerský i poslanecký plat.

Vystrčil také uvedl, že ho poslanci ANO vybízeli k tomu, aby Senát novelu pouze pozměnil tak, aby placení zastupitelé - zákonodárci dostávali sedm desetin platu.   

 Senát po obsáhlé diskuzi  zamítl snahu Sněmovny snížit na  mzdu placených zastupitelů, kteří jsou členy Parlamentu nebo vlády. Senátoři návrhu vytýkali mimo jiné to, že odměny snižuje bez toho, aby se snížilo množství práce nebo odpovědnost placených zastupitelů z řad zákonodárců, a že zasahuje do chodu rozhodování samospráv. M.j zaznělo: když bude mít zastupitel 40 procentní plat, znamená to, že má 40 % odpovědnost?  V diskusi převažoval základní argument: Voliči znají své kandidáty, vědí, jaké funkce zastávají.

Je samozřejmě možné stanovit, a to jasně říká i Ústava České republiky, neslučitelnost funkcí; můžeme samozřejmě říci, že je nesprávné, aby hejtmani byli současně zákonodárci v České republice, ALE V NAŠÍ ÚSTAVĚ TO NENÍ.

Poslanci mohou veto senátorů přehlasovat.

 

 

 

Další články v kategorii