Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Konec zbytečného  a komplikovaného zákona?

Konec zbytečného a komplikovaného zákona?

3.5.2019

Návrh Občanské demokratické strany na zrušení zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě byl schválen v Senátu. Pozměňovací návrh senátora Lumíra Aschenbrennera z ODS byl přijat nejprve na výboru a nyní i na plénu. Předlohu nyní musí posoudit Sněmovna.

Maďarský parlament v roce 2016 obdobný zákon zrušil zhruba po roce jeho fungování. Zákaz prodeje se nelíbil podnikatelským svazům ani odborům, které poukazovaly na ztráty tisíců pracovních míst. 

"Zákaz prodeje o vybraných státních svátcích nepřinesl od svého zavedení v podstatě nic dobrého, za to ale dost zmatků a nejasností. Není jasné, podle jakého klíče byly vybrány svátky, o kterých se může, nebo naopak nemůže prodávat ve všech obchodech," uvedl v tiskové zprávě senátor za ODS Zdeněk Nytra.

 "Pořád chceme lidi nějakým způsobem usměrňovat," podotkl Jan Horník (STAN).

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) řekl, že pokladní v obchodech se těší, že budou mít přesčas a dostanou víc peněz. Podnikatelé podle něj nejsou hloupí a o Vánocích zavírají obchody sami, když nejsou tržby.

Nynější platná zákonná regulace prodejní doby se týká obchodů s plochou nad 200 metrů čtverečních. Prodejny musí mít zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smějí mít otevřeno do 12:00. Na dodržování zákazu dohlíží Česká obchodní inspekce. Zákaz se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Zákaz se naproti tomu týká i bazarů, zastaváren a výkupen odpadu.

Předkladatelé návrhu argumentovali hlavně tím, že uzavření velkoobchodů ohrožuje zásobování  provozů, které každodenně potřebují z velkoobchodů především čerstvé nebo rychle se kazící potraviny.

„Podařilo se nám zrušit zákon, který byl nejenom zbytečný, ale také způsoboval řadu komplikací jak občanům, tak obchodníkům. Nebylo jasné, z jakého důvodu byly vybrány jenom některé státní svátky, ani důvod, proč musely být zavřené obchody s rozlohou právě nad 200 m2. Zákon dopadal také na řadu malých obchodníků, kteří své obchody měli v nákupních centrech, které byly o svátcích často úplně zavřené,“ uvedl senátor Lumír Aschenbrenner.

 

Další články v kategorii