Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Komentář k tristnímu stavu české legislativy

Komentář k tristnímu stavu české legislativy

13.9.2021

Na 16. schůzi Senátu jsem před senátním plénem vyslovil, že mám nutkání senátory vyzvat k minutě ticha za úroveň legislativních návrhů, které nám v poslední době ze sněmovny přicházejí.


Mám tím na mysli jednak kvalitu novely o sociálně právní ochraně dětí, kterou projednával ústavně-právní výbor, a taky termín, kdy byla Senátu doručena.

Paní ministryně připomněla historii, že obdoba už jednou padla pod stůl na konci volebního období minulé Poslanecké sněmovny. Je zvláštní, že se nikdo nepoučil, aby toto nebezpečí nehrozilo i u této novely.

Aby bylo jasno, nebo abych nebyl špatně pochopen, jednoznačně dávám přednost náhradní rodinné péči před péčí ústavní, to bezesporu. Je dobře, že se tak už děje i bez této novely.

Ta novela má pochopitelně v sobě dobré věci. Zaráží mě jedna část této novely, to je to rušení/nerušení kojeneckých ústavů, které vůbec nebylo předmětem vládní novely tohoto návrhu. Dostalo se do novely až poslaneckým návrhem.

Pak tady při předkladu, zaznělo, že novela kojenecké ústavy neruší. Neruší, ale v podstatě omylem, respektive nehlasovatelností pozměňovacího návrhu v Poslanecké sněmovně, který kojenecké ústavy rušil bez náhrady.

Tolik jeden z příkladů, jakým způsobem tato, určitě důležitá, prospěšná novela vznikala, jak se v průběhu času v Poslanecké sněmovně měnila, a v jakém stavu k nám senátorům doputovala na stůl.

Závěrem se dají použít opravdu slova klasika: „Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to bohužel jako vždycky.“


Zdeněk Nytra

Senátor volebního obvodu 70. Ostrava – město

Předseda Senátorského klubu ODS a TOP 09

Další články v kategorii