Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Kdo vydělá a kdo prodělá na DVB- T2

Kdo vydělá a kdo prodělá na DVB- T2

29.7.2017

Televizní diváci zaplatí navíc pět miliard Kč, smlouvy s mobilními operátory zdraží o stokoruny. Telekomunikační novela se negativně dotkne 60 % českých domácností. – A ty, kteří chtěli ochránit spotřebitele, nazval premiér na twitteru lobbisty.

Vládní novela zákona o elektronických komunikacích řeší přechod na televizní vysílání v novém standardu DVB-T2. /Zákon prošel Senátem a  podepsal  jej už i prezident/ Změna má stát diváky asi pět miliard korun za nákup nových televizních přijímačů nebo set-top boxů. 

 Ministr financí Pilný: „Postihne to hlavně  skupinu lidí, která přijímače vyměňuje nikoli v cyklu přirozené obměny, ale až když jsou „na šrot"

Současný standard vysílání DVB-T skončí nejpozději k 1.2. 2021, reálné však je, že vysílat ve formátu DVB-T2 se začne vysílat již o dva roky dříve. – Již do konce roku 2017 bude pokryto 97 % území. - Poté už nebude možné přijímat  v ČR televizní signál na přijímače, které jsou používány dnes.

Proč k tomuto kroku dochází?-  Je to požadavek Evropské unie?  Ne!  Zlepší se postavení spotřebitele? Ne! - V diskusi v Senátě jsem o tom řekl následující: „ Tady dochází k několikanásobnému vydírání:

To první je na straně Německa, možná Rakouska. Tyto státy se rozhodly, že přejdou na nový standard a já rozumím, že v příhraničních oblastech nejde v jednom pásmu vysílat TV signál a vysokorychlostní  internet. Ale mělo to být po vzájemné dohodě!
To druhé:  Šiřiteli signálu budou  České radiokomunikace, jejich dceřiná společnost a  ještě jedna soukromá společnost. Všechny subjekty jsou soukromé a v monopolním postavení. Obávám se, že český stát, v tomto případě Ministerstvo průmyslu a obchodu nemá moc manévrovacího prostoru.
To třetí: Jsme vydírání časem. Jde o tak důležitý zákon  a  my ho musíme projednat v podobě, které nám byl předložen, bez jakýchkoliv změn. Kdyby tam byl sebevětší nesmysl, my to prostě musíme přijmout, protože je potřeba.“

Opravdu byla potřeba přijmout zákon v podobě, která vyvolává některé závažné otazníky?- Dostanou občané finanční kompenzaci za to, že si musí koupit set- top - boxy či nové TV přijímače?- Ne, přijatý zákon s ničím podobným nepočítá. - Jak to bude  s náklady na souběžné vysílání ve starém a novém standardu?- Tady dostanou stávající  operátoři kompenzaci. Jeden až tři roky zkrácení  současného  přídělu nahradí stát bezplatným přídělem  na dalších  6-9 let.-  Senátorka Wagnerová to označila za nedovolenou podporu.

Novela se týká i mobilních operátorů a zavádí 10 dní k přenosu čísla mezi operátory navzájem. Problémem  je, jak jsem upozornil v diskusi, že „dneska většina z nás má smlouvu s mobilním operátorem na dobu určitou, na dva roky. To s sebou přináší to, že máme tarif snížený o stokorunu, o stopadesátikorunu měsíčně. A automaticky se tato smlouva nebo kontrakt prodlužuje, i když já jako spotřebitel nemusím udělat vůbec nic. Nově se zavádí, že já musím souhlasit s touto automatickou prolongací smlouvy na dobu určitou.

Pozměňovací návrh zavedl to, že mobilní operátor musí mne jako spotřebitele tři měsíce před uplynutím lhůty vyzvat, a já aktivně musím s prodloužením nebo s prolongací smlouvy souhlasit. Účinnost tohoto zákona v tomto bodě zůstala bohužel na 15 dnech, takže to je nerealizovatelné.

Měsíčně řádově dvě stě tisícům lidí dochází k prolongaci, takže se bavíme asi o půl milionu až šesti stech tisících lidí, kteří když nesplní tuhle podmínku, tak se jim smlouva přetočí na dobu neurčitou. A není pravda to, co říkal pan náměstek ministra, že ta smlouva na dobu neurčitou bude za stejných podmínek jako ta smlouva na dobu určitou. Ona prostě bude o sto, sto padesát korun dražší."

Zákon podpořilo celkem 50 senátorů, sedm jich bylo proti. Byl jsem mezi nimi z důvodů, které jsem  uvedl. Jsem překvapen, že premiér Sobotka mě a další kolegy, kteří vystupovali na ochranu spotřebitelů ohodnotil  na twitteru následovně: „Je dobře, že Senát navzdory tlaku lobbistů schválil novelu zákona o elektronických komunikacích. Zlepší služby, konkurenční prostředí i ceny.“ - Neodpovídá to skutečnosti.

Vládní novela počítá i s tím, že Česká televize bude muset nabízet při vysílání zahraničních dabovaných filmů nebo  seriálů  také jejich alternativu v původním znění s titulky.

CO JE DVB-T2?-  Standard DVB-T2 umožňuje vysílat více programů ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí. Umožní vysílání šesti celoplošných multiplexů místo dosavadních čtyř. Podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka je přechod na nový standard nutný, protože Česko musí uvolnit nynější pásmo 700 MHz pro mobilní služby. 

Další články v kategorii