Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Jde o víc než jen o zákaz kouření v restauracích

Jde o víc než jen o zákaz kouření v restauracích

21.3.2017

Jsem jedním z 20 senátorů, kteří se podepsali pod ústavní stížnost žádající zrušení některých paragrafů tzv. protikuřáckého zákona.

V lednu, kdy jsme tento zákon projednávali, jsem uvedl v článku „Zákon překračuje rozumnou míru regulace“ své výhrady - cituji „Zákon má v podstatě dvě části, zjednodušeně řečeno jedna se týká kouření a druhá regulace alkoholu. Zastánci zákona mluví pouze a jenom o části regulující kouření. O části regulující alkohol se v podstatě nezmiňují. -V žádném případě nejsem odpůrcem určité míry regulace, ale domnívám se, že veškerá diskuse je tady pro to, že byla překročena míra rozumné regulace.“

Tedy konkrétně, co navrhujeme:

1.       Zrušení výslovného zákazu kouření v restauračních zařízeních. Inspirativním příkladem je zahraniční praxe, především Německo, kde se nedávno Ústavní soud zabýval obdobnou otázkou. Navíc existují desítky evropských zemí, kde je kuřákům povoleno zapálit si v předem vymezených prostorách.

2.       Povolit kouření na terasách, v kuřáckým boxech nebo v oddělené místnosti. 

3.      Posoudit ústavnost omezení prodeje a podávání alkoholu či tabákových výrobků na akcích, které jsou určeny dětem.  Vadí nám, že podle stávajícího zákona si například na dětském dni, dětské sportovní akci nebo karnevalu si nebudou moci rodiče dětí dát pivo nebo víno.

4.       Považujeme za protiústavní zákaz prodeje alkoholických nápojů z prodejních automatů, zákaz prodávat a podávat alkohol určeným osobám, nebo tzv. trestnost za „ohrožení sama sebe“.

 K tomu senátor Kubera: „V zásadě se tedy zavádí i trestnost sebevraždy, samozřejmě nepovedené. Převedeno do praxe - někdo se posílí pár panáky a pak se neúspěšně pokusí o sebevraždu. Zatímco je dotyčný v lékařské péči, vláda za ním pošle úředníka, aby ho zkasíroval, a to pokutou až do výše 50 tisíc korun!“

Senátor Valenta uvádí další příklad: „Za vrchol alibismu považuji především přenos odpovědnosti za škodu pod vlivem alkoholu podnapilých osob na majitele podniku, ve kterém si dal dotyčný panáka. Skutečně ponese vinař ve vinařství na Slovácku zodpovědnost za to, že si u něj někdo koupí láhev vína a pak způsobí škodu? To je přeci absolutní nesmysl.“

„Veřejná moc v liberálním právním státě nemá vychovávat občany a vnucovat jim životní styl, který momentální držitel moci považuje za správný. Konečně v našem státě není trestná sebevražda, pak nemůže být trestné ani jednání, které někdo jiný hodnotí tak, že neprospívá zdraví toho, kdo jej činí,“ uvedl v návrhu jménem senátorů jeho zpracovatel, advokát Zdeněk Koudelka.

 Senátoři poukazují také na to, že zákon bude znamenat zmaření investic tisíců majitelů barů a restaurací. Zrušení zákona jako celku nepožadují, návrh se týká jen některých jeho ustanovení.

Další články v kategorii