Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Citace z výhrůžného dopisu a Vystrčilovy kroky k objasnění

Citace z výhrůžného dopisu a Vystrčilovy kroky k objasnění

7.5.2020

Situace ohledně dopisu, který obsahoval razítko čínské ambasády a také registrační značku podatelny Kanceláře prezidenta republiky, stále nebyla objasněna. Dopis našla po smrti předsedy Senátu Kuberova manželka v jeho pracovní tašce.


Miloš Vystrčil:  „Již v únoru jsem písemně oslovil prezidenta republiky a požádal o vysvětlení okolností předání dopisu z čínské ambasády Jaroslavu Kuberovi a poskytnutí informace, jaká byla reakce Kanceláře prezidenta republiky na tento dopis, který jí byl doručen a je tamtéž úředně evidován.

Dle mého názoru a přesvědčení je dopis jednoznačným vměšováním jiného státu do vnitřních záležitosti České republiky. Zároveň je výhružný až vyděračský. Kromě odpovědi kancléře prezidenta pana Mynáře, která ovšem nebyla plnohodnotnou odpovědí na mnou položené dotazy, však už žádnou jinou reakci z hradu nemám.

Stále tedy nevíme, jak se dopis dostal k Jaroslavu Kuberovi. Ze strany Kanceláře prezidenta mně situace připadá ve stavu neschopnosti tento dokument vysvětlit. Nejspíš to souvisí s jeho výhrůžným obsahem.“



Několik citací z nalezeného dopisu:

  • Vrcholní představitelé západních zemí dodržují politiku jedné Číny a nikdo z nich nenavštívil Tchaj-wan (tehdejší předseda belgického senátu Jacques Brotchi, který Tchaj-wan navštívil v květnu 2019, již odstoupil z funkce a byl mu udělen celoživotní zákaz vstupu do Číny).
  • Návštěva Tchaj-wanu předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou za jakýmkoliv účelem nese známky oficiální návštěvy a jedná se tak o vážné porušení principu jedné Číny.
  • České podniky, jejichž představitelé navštíví Tchaj-wan s předsedou Kuberou, nebudou uvítány v Číně ani čínskými lidmi. České podniky, které mají ekonomické zájmy v Číně, budou muset za návštěvu Jaroslava Kubery platit.
  • Návštěva Tchaj-wanu předsedou Kuberou nikomu nepřispěje. Doufáme, že česká strana dodrží politiku jedné Číny a zruší tuto návštěvu čímž zabrání porušování čínsko-českých vztahů.

Dále se Miloš Vystrčil zamýšlí nad původem dopisu: „Je v zájmu nás všech, aby kolem ústavních činitelů nebyly pochybnosti. Kancelář prezidenta je ale vyvolává. Kdyby z čínského velvyslanectví chtěli dát předsedovi Senátu najevo, že Čína nepovažuje za vhodné, aby jezdil na Tchaj-wan, pak měli dát dopis přímo Jaroslavu Kuberovi. Ale pokud ho dají Kanceláři prezidenta, tak je to důvod ke spekulacím.

Nemyslím si totiž, že Kancelář prezidenta republiky je typickým pošťákem dopisů, které jsou určené předsedovi senátu. Hrad okolo situace mlčí. Budu se snažit jak umím, abychom se dostali k nějakým informacím. Prezident z důvodů, kterým nerozumím, nechce nařídit, aby jeho kancelář zpřístupnila informace o tom, jak putoval dopis prezidentskou kanceláří a jak se dostal na jednání nejvyšších ústavních činitelů.

Pokud ale dnes někdo narušuje jednotu Českého státu vyvoláváním polemiky o cestě na Tchaj-wan, může to být záměrem velmocí, pro které bychom byli bez pevného ukotvení v NATO jednodušším soustem.“



Zdroj: Miloš Vystrčil pro ČT24, Senát PČR, FB ODS

Foto: Senát PČR

Další články v kategorii