Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Česká diplomacie bude spolupracovat se všemi demokraciemi, ať si to jiní přejí, nebo ne, říká Vystrčil

Česká diplomacie bude spolupracovat se všemi demokraciemi, ať si to jiní přejí, nebo ne, říká Vystrčil

28.8.2020

Cesta na Taiwan má podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) prokázat zájem Česka o spolupráci se všemi demokratickými zeměmi bez ohledu na to, zda si to někdo přeje nebo nepřeje. Vystrčil očekává i prohloubení ekonomických vztahů. Do Asie se s ním vydá třeba senátor Jiří Růžička (TOP 09 a STAN) nebo Pavel Fischer (nestr.).

Cesta se uskuteční od 29. srpna do 5. září a předsedu Senátu při ní doprovodí devadesáti členná delegace, podnikatelskou část bude tvořit 36 zástupců českých firem.

„Cílem cesty je podpořit české podnikatele, aby navázali dobré kontakty a došlo ke zlepšení konkurenceschopnosti české ekonomiky,“ řekl Vystrčil. Doufá také, že by svojí návštěvou mohl pomoci vyšším investicím taiwanských firem v Česku. Navázat chce i vědeckotechnickou spolupráci. Součástí delegace jsou tedy i zástupci vysokých škol.

Kromě toho by cestou Vystrčil rád ukázal, že Česko je svobodnou, suverénní a demokratickou zemí. Tuzemská diplomacie podle něj alespoň v podání Senátu má v zájmu hájit tyto hodnoty. „Česká diplomacie bude spolupracovat se všemi demokratickými zeměmi bez ohledu na to, jestli si to někdo jiný přeje nebo nepřeje,“ uzavřel Vystrčil.

Taiwan jako expert na zdravotnictví  - „Taiwan je u nás šampionem mezi investory, vytvořil doslova na zelené louce 20 tisíc pracovních míst a nás bude zajímat, jak si v dnešní době poznamenané pandemií poradil i s bezpečnostními výzvami,“ řekl předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer. Z vlastních zdrojů se podle něj Taiwanu podařilo zajistit ochranné prostředky před koronavirem a rád by se inspiroval.  

Senátor Lumír Kantor (za KDU-ČSL) by chtěl zase podpořit návrat Taiwanu do Světové zdravotnické organizace alespoň na pozici pozorovatele. „Výsledky Taiwanu v oblasti zdravotnictví jsou skvělé nejen v koronavirové krizi. Se sedmi úmrtími se mluví o taiwanském rouškovém zázraku,“ uvedl Kantor. Česká republika získání statusu v rámci WHO podporuje. Jednat by se o něm mělo na podzim.

Inovace pro českou ekonomiku - Tuzemská ekonomika se podle předsedy Česko-taiwanské obchodní komory Pavla Diviše po koronavirové krizi potřebuje rozvíjet inovativním směrem. „Vezeme tam české podniky, které hledají technologie, hledají inovace a Taiwan je čtvrtá nejvíce inovativní ekonomika světa, takže tam má obrovský význam jet zrovna v téhle době,“ poznamenal Diviš.  

Jednat na Taiwanu bude třeba softwarová společnost Bohemia Interactive Simulations. Ta vytváří video-herní simulátory pro výcvik vojáků nebo policistů. „Náš byznys může fungovat jen díky tomu, že kreativita je nespoutaná a my můžeme vytvářet simulace na světové úrovni. Pokud český stát vydává prostřednictvím Senátu tuto zprávu, tak jsme rádi součástí delegace,“ řekl zástupce společnosti Petr Mácha.

Kromě Bohemia Interactive jedou na Taiwan také zástupci společnosti Circular energy, která se zabývá opětovným využíváním odpadu. „Může to být vynikající možnost pro určení nových zdrojů energie, které s naší technologií fungují dohromady,“ uvedl Adam Bílek ze společnosti Circular energy.

Kontroverzní cesta - Cestu od loňského roku plánoval už Vystrčilův předchůdce v čele senátu Jaroslav Kubera. Velkou nelibost kvůli ní tehdy vyjádřil Peking. Právě čínský tlak včetně dopisu z velvyslanectví, který týden před smrtí dostal Kubera, výrazně ovlivnily Vystrčilovo rozhodnutí, aby na Taiwan nakonec jel.  

Cestu měla původně absolvovat také vdova po bývalém předsedovi Senátu Věra Kuberová. Podle Vystrčila jí ale lékař cestu ze zdravotních důvodů v podstatě zakázal. Delegace proto odveze na Taiwan alespoň její video vzkaz s poděkováním.(Zdroj a foto: ČT 24, Senát PČR)


Další články v kategorii