Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Aktivace článku 66 české Ústavy je nezbytná

Aktivace článku 66 české Ústavy je nezbytná

19.10.2021

Situace v souvislosti se zdravotním stavem českého prezidenta je vážná.

Po prostudování dopisu, který včera (18. října) Senát obdržel z Ústřední vojenské nemocnice, jsem dnes připraven zvednout ruku pro aktivaci článku 66 Ústavy ČR.

Právě kvůli článku 66 a převodu pravomocí prezidenta ČR jsou na dnešní 14.00 hodinu do Senátu pozváni předsedové stran a politických hnutí zastoupených v „Nové Sněmovně“, aby projednali postup při jeho aktivaci.

Po včerejším jednání Organizačního výboru se senátoři shodli na vážnosti situace s tím, že jinou možnost, než aktivovat článek 66 nevidí.

V souvislosti s tímto vyvstává i závažná kauza, kdy vedoucí prezidentské kanceláře, Vratislav  Mynář, informace o kritickém zdravotním stavu prezidenta obdržel od ÚVN již o pět dní dříve (13. října) než Senát, přičemž o nich veřejnost neinformoval.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil v pátek 15. října písemně požádal ÚVN o vyjádření ke zdravotnímu stavu prezidenta ČR. Odpověď obdržel dopisem 18. října, v 9.00 hodin ráno.

Dopis sděloval, že dle názoru Ústřední vojenské nemocnice není prezident Miloš Zeman v současné době ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.

V dopise se dále píše, že prognóza prezidentova zdravotního stavu, a tedy i jeho schopnost vykonávat úřad hlavy státu, je krajně nejistá.


Zdeněk Nytra

Senátor volebního obvodu 70. Ostrava – město

Předseda Senátorského klubu ODS a TOP 09


Další články v kategorii