Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
7. schůze: nové občanky zdarma

7. schůze: nové občanky zdarma

7.6.2017

Senát schválil  novelu zákona,  která umožní plošné vydávání občanských průkazů  s  kontaktním čipem a identifikačním certifikátem zdarma. Jako  zpravodaj výboru  pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí jsem doporučil  jeho schválení se slovy „lépe takový zákon než žádný.“ Proč?- „Je škoda, že  souběžně s tímto zákonem nejde zákon o elektronické identifikaci.“  

Takže si musíme počkat /odhadem 2 roky/ , než nastane následující situace: Pokud bude  chtít  občan využít nějakou online službu, která nabízí možnost vzdáleného přihlášení, jednoduše vloží občanský průkaz do čtečky čipových karet (je buď součástí počítače, nebo je nutné ji k němu připojit) a zadá identifikační osobní kód. Pak už stačí udělit souhlas s poskytnutím konkrétních údajů, které služba vyžaduje.

 A pokud občan nebude  chtít elektronické funkce čipu používat ?  - Identifikační certifikát na čipu je umístěn z výroby, ale pro jeho využívání bude nutná aktivace. Ta je samozřejmě dobrovolná .

Dnešní občanské průkazy s čipem byly vyvinuty před rokem 2012, jde o starší technologii, na kterou se nevztahují dnešní bezpečnostní certifikace. Nové občanky, vydávané po 1.lednu 2018 budou mít  čipy nové generace a všem, kteří mají průkaz s čipem již nyní, bude výměna za nový poskytnuta zdarma.


Další články v kategorii