Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
7. prosince 2018  12:41:43 - 12:50:03: Mé vystoupení k tzv. protikuřáckému zákonu

7. prosince 2018 12:41:43 - 12:50:03: Mé vystoupení k tzv. protikuřáckému zákonu

7.12.2017

Vehnali jsme - u nás- kuřáky a nekuřáky do konfliktu.Kouří před hospodami a hlasitě mluví... k obr,- V Lisabonu- nákupní centrum- se kuřák necítí diskriminován

Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, kolegové, na úvod bych asi měl říci, že jsem kuřák, tzn. že jsem částečně ve střetu zájmů. Pokusím se reagovat na některé věci prostřednictvím pana předsedajícího. Paní senátorce Baudyšové bych rád řekl, to je právě o tom, že ti provozovatelé malých hospůdek a barů si nemohli a nemůžou vybrat, jestli bude kuřácká nebo nekuřácká. My jsme jim to zakázali en bloc všem. Pan už nepřítomný náměstek ministra zdravotnictví nemluvil tak docela pravdu, když mluvil o nedostatečné podpoře kuřáren v Poslanecké sněmovně, protože všichni si určitě dobře pamatujeme, že v 1. kole ten zákon schválený byl, pak se dnes již bývalá nebo končící koalice dala, řekl bych, na skoro posledním tématu dohromady a prosadili zákon, o kterém se teď bavíme.

 Přestože ve všech důvodových zprávách a vystoupeních předkladatelů se zastřešují tito předkladatelé snahou vyřešit nebo řešit kouření a požívání alkoholu dětí, tak v tomto problém určitě není a je v pořádku, že se nesmí podávat alkoholické nápoje a prodávat cigarety dětem. Ale tady ten problém zákona také není. Bohužel ty problémy jsou dva. Zaprvé je to ten zákaz provozovatelů rozhodnout si, jak bude fungovat jeho provozovna. A druhý je ten nesmysl s přenesením kompetencí státu na provozovatele v oblasti alkoholu, o kterém mluvil můj předřečník. Ale on je tam ještě jeden paragraf, který je možná ještě nesmyslnější v této oblasti, protože nejenže tento zákon zakazuje nalévat alkohol lidem, jak tady bylo řečeno, je tam i paragraf, který zakazuje prodávat alkohol lidem, kteří jsou evidentně pod vlivem. 

Proč chodíme do těch hospod, abychom byli pod vlivem. Takže v podstatě po prvním pivu jsme pod vlivem, to zaprvé. Ale ještě lepší příklad, když jdete na degustaci do vinného sklípku, tak dostanete nalito po dejme tomu půl deci z 12, z 13 vzorků. Po tomto množství jste 100% pod vlivem. A pak si chcete ne tam vypít, ale koupit jeden z těch 13 vzorků, který vám chutnal. Ten provozovatel vám ho nesmí prodat, je pod sankcí, jste pod vlivem, bohužel. Takhle ten zákon je napsaný, je. A teď k tomu kouření, resp. K té nemožnosti rozhodnout se u provozovatele. Už tady bylo zmíněno, investice, v podstatě zmařené investice spousty podnikatelů v horizontu 300, 400, 500 i více tisíc, které investovali do svých hospod, aby stavebně prostory oddělili, aby tam zřídili výkonnější odsávání. A ani ne tři roky na to jsme jim to zakázali úplně. Mimochodem kdyby to byla nějaká organizovanější skupina nebo nedejbože zahraniční investor, tak bude mít stát na krku nějakou žalobu, zmařenou investici. My jsme tím vyhnali kuřáky před restaurace. Dobře, já to beru, jako kuřák v tuto chvíli mám dobu otužování někdy do března. Beru to, ale my jsme ty kuřáky vystavili těm dětem, které chceme chránit, přímo těm kuřákům. My jsme v podstatě vehnali kuřáky a nekuřáky do konfliktu, protože ti kuřáci pochopitelně nemlčí u té cigarety, oni s nimi dokonce velice často vychází před hospodu i nekuřáci, tam se baví. A běžný lidský hlas dejme tomu po 9., nedejbože po 10. hodině ruší zase ty, kteří chtějí mít klid. Je tam nečistota, vadí to lidem, kteří bydlí nad restauracemi nebo nad místy, kde se kouří. 

Další věc je, že v létě se tady rozhořel boj o zahrádky, kdy by logicky zahrádky obsadili kuřáci a nekuřáci si stěžovali, že musí sedět v těch 35 stupních v uzavřených prostorech uvnitř. To všechno, si myslím, by ten původní nebo pozměňovací návrh, tzn. do omezeného prostoru, aby si mohl provozovatel rozhodnout a aby mohl zřídit kuřárnu, všechno by to vyřešilo. Jenom pár čísel. Obešel jsem několik barů a restaurací, nezanechalo to na mně zatím následky. Tržby v květnu pokles o 33 %, v červenci o 30 %, v listopadu o 42,5 %. To je jeden typ baru. Druhý, v květnu o minus 8, v červenci plus minus nula, vysvětleno tím, že měli velkou zahrádku, v listopadu minus 30 %, resp. ten nemá zahrádku, takže mu odešli lidé ze zahrádky pryč. A jeden příklad na závěr.

 V Ostravě existuje nákupní centrum Karolína, jedno z největších v republice. V minus 2. patře je kavárna. V minus 2. patře, podotýkám. Po zákazu kouření klesl obrat, mohlo se tam kouřit, bylo to zabezpečeno odsáváním, mohlo se tam kouřit, obrat klesl na nulu. Na nulu. Majitel si prostudoval tento zákon, který je velice nedokonalý a díky tomu, že ta kavárna je v nákupním středisku, tak tam zřídil kuřárnu hned vedle, pochopitelně na někoho jiného, protože v rámci té kuřárny nesmíte tvořit zisk, a během měsíce se mu obrat vrátil zpátky na původní obrat. Prostě v tom zákonu byl možná dobrý úmysl, je nedokonalý, dnes se přeme v jednotlivých městech, co to je zahrádka, jestli může mít pevnou střechu nebo tam může být jen markýza, jestli může mít boční stěny, jestli ty mohou být otevírací nebo zavírací. Není to napsané dobře, bohužel. Děkuji za pozornost.

Další články v kategorii