Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
5. schůze senátu: 15 zákonů a nová senátorka

5. schůze senátu: 15 zákonů a nová senátorka

10.3.2017

Místopředseda  senátu a jeden z mých služebně  nejstarších kolegů  J. Kubera řekl při projednávání dnes už n-té novely volebního zákona: „ Já nemám zásadní výhradu, že bych pro to nehlasoval, ale opět apeluji na větší střídmost  v tom rozhodování a v tom neustálém novelizování…“   

Já jsem při svém vystoupení upozornil na další nešvar: „ Nenašel  jsem při projednávání zákona/ o informačních systémech veřejné správy a  o kybernetické bezpečnosti /sebemenší    souvislost, se kterou se vedlo  šetření zákona o významné tržní síle při prodeji zemědělských a potravinářských produktů. Měli bychom dbát o to, aby naše legislativa byla přehledná…“

Na jednání 5. schůze (8. 9.března) jsme  výše jmenované zásady  prosazovali u  15 zákonů z celkem 36 bodů programu. (K některým z nich se ještě nim se  ještě na webu vrátím.)

Tedy jen přehledně:

Přivítali jsme  mezi sebou senátorku Alenu Dernerovou, zvolenou v dodatečných volbách, je nás tedy plný počet 81.- Podpořili jsme sněmovní verzi  školského zákona, který se zabývá financováním škol , do něhož patří i  mediálně vděčná  povinná maturita z matematiky. – Přijali jsme dva zákony upravující autorská práva, ale zejména  zásady na výběr poplatků  za  půjčování knih, sazby za  reprodukovanou hudbu a třeba i platby  vztahující se za televizory a rozhlasové přijímače v lázeňských pokojích.  O  autory, jak poznamenal jeden  z kolegů,  šlo nejméně, nejdůležitější jsou výběrčí.

Za nejdůležitější považuji, že jsme se obrátili na Ústavní soud ve věci  zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti., a to bez ohledu na politickou příslušnost. O tom  v samostatném  článku. A jaká je vůbec  míra zadluženosti?- Dluhy obcí podle posledních dostupných čísel v roce 2015 klesly o dvě miliardy na 86,9 miliardy korun. Zadlužení krajů kleslo o 1,2 miliardy na 26,4 miliardy korun. Z celkového počtu 6248 měst a obcí bylo loni zadluženo 3255 obcí, meziročně o 20 obcí více.

Další články v kategorii