Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
14.schůze 25.4.: NE pokutám pro cyklisty, ANO pro příspěvek nejtíže postiženým

14.schůze 25.4.: NE pokutám pro cyklisty, ANO pro příspěvek nejtíže postiženým

26.4.2018

49 senátorů hlasovalo pro zamítnutí novely daňového řádu a požaduje po ministryni Schillerové, aby se držela pouze evropské směrnice a nerozšiřovala moc tuzemských finančních úřadů.

Brusel pouze  požadoval, aby se čeští berní úředníci mohli dostat k informacím bank nebo advokátů pouze v případě, že je o to požádá finanční úřad jiného státu.

Schillerová však nechala novelu napsat tak, aby se k údajům bank mohla finanční správa dostat i v čistě vnitrostátních záležitostech. U advokátů nebo daňových poradců tuto povinnost zavádět nechtěla. Pozměňovacím návrhem to za ni ve sněmovně udělal poslanec Jakub Michálek (piráti). Podle jeho návrhu by se k informacím o klientech advokátů či daňových poradců mohl dostat jakýkoliv správce daně – třeba i obecní úřad. Úředníkovi by stačilo jen podezření, že se dotyčný dopustil daňového podvodu.

"Považuji to za fatální nabourání práva na ochranu osobních údajů," řekl senátor Miloš Vystrčil . Podle něj by v případě přijetí zákona hrozilo, že úředníci budou svou novou pravomoc zneužívat. /Hlasoval jsem pro zamítnutí./


Senát chce o 6000 korun zvýšit příspěvek na domácí péči o lidi s nejtěžším postižením. Zvýšení na 19.200 korun měsíčně má mimo jiné zajistit, aby tito lidé nekončili v ústavech. Senátorskou novelu zákona o sociálních službách nyní dostane k posouzení vláda a Sněmovna. Do seznamu sociálních zařízení by senátoři chtěli uzákonit komunitní centra nebo zařízení služeb pro "osoby ohrožené genderově podmíněným násilím", jako je zejména znásilnění, sexuální obtěžování nebo nebezpečné pronásledování. /Hlasoval jsem pro zvýšení příspěvku/

 Senát  navrhuje, aby cyklisté nebyli pokutováni za jízdu pod mírným vlivem alkoholu.  Mohli by  mít v krvi 0,5 promile, podobně jako v Německu. V Rakousku či Polsku je limit ještě vyšší. Česko jednou z mála zemí EU s nulovou tolerancí k alkoholu. Navrhovaný limit odpovídá skleničce vína nebo dvěma desetistupňovým pivům. Návrh také počítá se snížením maximální pokuty pro cyklisty za porušení pravidel na 500 korun. Nyní jim hrozí až 20.000 korun.

Novelu předložilo 12 senátorů z různých klubů. Cílem bylo mimo jiné umožnit lidem plně využívat vinařských cyklostezek, které cíleně vedou vinohrady a v okolí vinných sklepů.  

Mé vystoupení:

K té statistice: V Ostravě byl kdysi  podnikavý ředitel krematoria, který svážel nebožtíky ze širokého okolí, dokonce i z Polska. A řešili jsme, co se stane, až Avie, která převážela deset nebožtíků, havaruje a policie tam najde deset mrtvol. To se bude u té dopravní nehody vykazovat deset mrtvých? - Obávám se, že statistika, která tvrdí, že jedna třetina dopravních nehod má za příčinu alkohol, je přesně ten případ. Možná se tam  alkohol najde, ale už vůbec nemusí být příčinou té dopravní nehody.

A potvrzuji, že nula je chiméra. Tu nikdo neumí měřit. Oficiální metodika Policie ČR mluví o  toleranci, tuším 0,4, takže jsme opravdu na 0,24 promile. My tady tvrdíme, že u cyklisty je problém dokonce 0,3, nebo 0,5, ale jsou vyspělé evropské země, kde je normální i pro řidiče motorových vozidel tolerance 0,5.  Je to o tom, že když má člověk povoleno jedno pivo, vypije dvě. To znamená, o přísnějších trestech, ale není to o dogmatickém trvání na nule. /kráceno/ 

/Hlasoval jsem pro novelu, kterou bude posuzovat vláda a Sněmovna./

text k obr. Na tiskovce klubu ODS  25. 4.  vystoupila senátorka Filipiová  a senátoři Vystrčil a Kubera

Další články v kategorii