Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Vratimov chce žalovat stát, ten zaplatí odvoz

Vratimov chce žalovat stát, ten zaplatí odvoz

15.2.2018

V letech 2010 a 2011 navezly soukromé firmy do areálu bývalých papíren v městě Vratimově tisíce tun upravených kalů z tzv. Ostravských lagun. Uskladněn tam je zřejmě nelegálně, navíc se dosud nepodařilo určit, komu vlastně patří. Ztroskotaly veškeré snahy stanovit odpovědnost za tuto situaci. Trestní oznámení na neznámého pachatele policie odložila.

Ještě v únoru t.r. podepíše Moravskoslezský kraj smlouvu o dílo se sdružením společností SUEZ Využití zdrojů a AVE CZ Odpadové hospodářství na  jejich odvoz a likvidaci. 

Do konce roku by si mohli vratimovští obyvatelé oddechnout. Zmizí kaly i přilehlý násep u železniční vlečky,“ řekla  krajská náměstkyně Uvírová s tím, že všechno to vyjde na 40 miliónů korun. Kraj zaplatí dvacet procent a zbytek pokryjí dotace z fondu životního prostředí od státu

Město Vratimov již vloni oznámilo, že podává žalobu na stát, který je vinen tím, že skládka již řadu let znečišťuje ovzduší. Ministerstvo životního prostředí naopak tvrdí, že zodpovědnost za uskladnění – původně mělo jít  o meziskládku-nese samotný Vratimov.

„Jsem rád, že se kauza kolem vratimovských kalů přestala točit v optice 'kdo za to může, či nemůže' a přesunula se do řešení, kdo kaly odstraní a kdy. Letitá zátěž, která znečišťuje ovzduší prachem a obtěžuje i zápachem, zmizí,“ řekl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. Text k obr. Ministr životního prostředí Brabec „zkouší," zda kaly opravdu tak zapáchají, jak tvrdí místní. Dokonce se vyskytly hlasy - v reportáži ČT- že mají „onkologický efekt.“ 

  


Další články v kategorii