Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Teplárna Vítkovice: o stovky tun škodlivin méně

Teplárna Vítkovice: o stovky tun škodlivin méně

21.11.2019

Vítkovická elektrárna- nyní teplárna Vítkovice- existuje od roku 1012. Od centra Ostravy je vzdálena pouhé dva km. Až do loňského roku její černouhelné kotle, které by po roce 2020 přestaly plnit emisní limity, nadměrně zatěžovaly životní prostředí. Nové ekologické řešení výrazně sníží emise síry, dusíku, tuhých znečišťujících látek i oxidu uhličitého. Konkrétně klesnou ročně emise oxidů síry o 410 tun (100 %), oxidů dusíku o 288 tun (93 %), Tuhé znečišťující látky o 5,8 tuny (96 %) a C02 o 40 tun (82 %)

Dosavadní dva černouhelné kotle o celkovém výkonu 182 MW nahradila  plynová  kotelna  se třemi kotly a dvěma kogeneračními jednotkami, nově vznikla také výměníková stanice. Provoz  uhelných parních kotlů  byl vzhledem  k jejich  velikosti a malému odběru tepla v letním období značně nehospodárný. Do ekologizace teplárny investovala Skupina ČEZ 138 milionů korun. Počet zaměstnanců se snížil o 38, což znamená roční úsporu ve výši cca 30 mil. Kč.

„Výsledný projekt je nejekologičtější variantou. Ulevíme tak životnímu prostředí a zároveň zajistíme stále dostupnou cenu pro zákazníky, “ říká ředitel společnosti ČEZ Energetické služby Michal Pastušek.

Teplárna je významným dodavatelem energií pro průmyslovou  oblast Vítkovic.   Mezi její zákazníky patří i  Vítkovická nemocnice  i domácnosti z Vítkovic a Ostravy - Zábřehu. 


Další články v kategorii