Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Stěhování ekonomické fakulty zpochybní vědeckou knihovnu v centru  Ostravy

Stěhování ekonomické fakulty zpochybní vědeckou knihovnu v centru Ostravy

29.3.2018

Tři tisíce studentů, stovky pedagogických i správních zaměstnanců, desítky pracovních míst, které jsou svázány s existencí ekonomické fakulty VŠB – TU v centru města Ostravy- to vše může zmizet do roku 2022. Vedení vysoké školy chce totiž postavit novou budou za půl miliardy Kč v Porubě. Peníze dá ministerstvo školství, tvrdí.

Vloni oslavila  ekonomická fakulta 40. výročí své existence. Po celou dobu sídlí v budově na Sokolské ulici. Tu však čeká generální oprava. 

„Přesun fakulty by byl další fatální ranou  pro centrum  města,“ nesouhlasí se stěhováním zastupitel za ODS Miroslav Svozil. - „Vedení města Ostravy je  proti záměru stěhování Ekonomické fakulty z centra města do Poruby . Primátor Macura osobně a opakovaně rektora žádal, aby upřednostnil variantu rekonstrukce tradiční a památkově chráněné budovy v centru města,“ uvádí mluvčí magistrátu.  

Vedení vysoké školy uspořádalo už druhou anketu mezi studenty a zaměstnanci. Očekává, že většina se vysloví pro novou budovu v porubském kampusu, zatím jsou však názory spíše nerozhodné. 

Pokud se ekonomická fakulta  definitivně přestěhuje do Poruby, vyvstane otázka, proč se  má nová vědecká knihovna stavět v Moravské Ostravě. Je logické, aby se knihovna nacházela tam, kde studuje, respektive bydlí  většina  ostravských  vysokoškoláků. Tak uvažuje i současné vedení  VŠB – TU. 

 text k obr. Pokud se ekonomická fakulta přesune do nové budov\ v porubském vysokoškolském kampusu, v centru Ostravy přibudou dvě prázdné budovy: na Havlíčkově nábřeží a na křižovatce ulic Sokolské  a Českobratrské/na snímku/. Ta je dokonce památkově chráněná. 

Další články v kategorii