Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Proč platit za dálnicí, která dálnicí není…

Proč platit za dálnicí, která dálnicí není…

2.10.2020

Petici za zrušení dálničního poplatku mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou sepsalo třináct starostů přilehlých obcí a ostravských obvodů včetně Nové Bělé, Staré Bělé a Hrabové. Podepsalo ji více než deset tisíc občanů nejen z dotčených obcí, ale například i ze Šenova, Vratimova, Václavovic a Moravské Ostravy.

Řidiči nákladních i osobních automobilů ve snaze vyhnout se poplatku využívají souběžnou tak zvanou starou cestu a neúměrně tak ztěžují dopravní situaci v obcích, zvýšený hluk, prašnost i vážné nehody nevyjímaje. D56, která je se svými 12 kilometry nejkratší dálnicí v České republice, přitom byla stavěna také se záměrem okolním obcím dopravně odlehčit. 

"Úsilí starostů podporuji, třeba zpoplatnění úseku od Makra po odbočku na Novou Bělou považuji za absurdní, zejména proto, že tam jezdí MHD."

K žádosti starostů se připojili také zastupitelé Moravskoslezského kraje. Argumentují tím, že D56, kde je doprava kvůli opravám často v některých úsecích svedena jen do jednoho pruhu, zatím nesplňuje parametry dálnice. Navíc ještě není napojena na dálniční síť. K tomu dojde až v roce 2023, kdy má skončit stavba obchvatu Frýdku-Místku. Petice má za cíl „přinutit Prahu k jednání a konstruktivní komunikaci“.

Do podpisové akce se zapojily i další obce. Lidé tak mohli petici podepsat i v Kozlovicích, Brušperku, Vratimově, Nižních Lhotách, Nošovicích, Dobraticích, Starém Městě, Dolních Domaslavicích, Dobré, Raškovicích, na Hukvaldech a v Pražmě.


Zdeněk Nytra,

2. října 2020

Další články v kategorii