Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Ostravská letecká doprava slaví výročí

Ostravská letecká doprava slaví výročí

15.4.2020

Tuto neděli, 19. dubna, tomu bude sedmdesát dva let od chvíle, kdy začal z Ostravy do Brna létat pravidelný letecký spoj. Cestu ze severu na jih Moravy zvládli díky němu cestující za pouhých třicet pět minut.

Prvním strojem, který zajišťoval spojení Ostravy s Brnem, byl německý letoun Siebel. Ten byl projektován od roku 1938 jako malé dopravní  letadlo s dvoučlennou posádkou a osmi pasažéry. Jeho výrobu si tehdy objednala společnost Lufthansa. Protože se Siebel při prvním vzletu v roce 1941 ukázal jako velmi podařený stroj, začal se vyrábět v různých variantách, mimochodem také pro nepříliš chvályhodné vojenské účely.

Po válce úspěšně pokrčovala výroba Siebelu také v Československých firmách Aero Vodochody a ČKD Praha. Díky tomu Československé aerolinie mohly 19. dubna 1948 jedním z těchto letounů slavnostně zahájit letecké spojení právě mezi Ostravou a Brnem.

Z původních strojů Siebel se nezachoval ani jeden exemplář. Letadlo na fotce je umístěno v Leteckém muzeu v pražských Kbelích a je pouhou rekonstrukcí Siebelu, pro kterou byly použity díly i z jiných letadel.


Foto: Dezidor

Další články v kategorii