Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Obnovíme historickou kašnu na Masarykově náměstí

Obnovíme historickou kašnu na Masarykově náměstí

26.6.2018

Byla vysoká 3,35 metru a vážila tisíc sto kilogramů. Moravská Ostrava v roce 1900 zaplatila za její zhotovení 1 248 rakouských korun. – Řeč je o ocelolitinové kašně s nymfou, která do 60. let zdobila hlavní ostravské náměstí.

„Už v minulých volbách bylo zájmem ODS kašnu podle dokumentace zrekonstruovat a usadit na původní místo,“ říká Miroslav Svozil, starosta Moravské Ostravy a Přívozu v letech 2006-2010 a lídr kandidátky ODS v centrálním obvodu pro podzimní volby. „Nyní je tato myšlenka opět aktuální.“

Když hovoříme o Masarykově náměstí, zmiňoval jste, že zde chcete obnovit původní kašnu.

Ano, kromě morového sloupu a sochy sv. Floriána je to historický artefakt, který na náměstí chybí. V 60. letech minulého století mělo náměstí dostat novou podobu, což bylo důvodem k odstranění starých symbolů. Zatímco morový sloup a svatý Florián se už vrátili na své místo, kašna na svůj „comeback“ stále čeká.

Jak kašna vypadala a jaký byl její osud poté, co musela z náměstí zmizet?

Kašna byla vyrobena ve strojírnách a železárnách v Blansku. Její horní část zdobila socha nymfy s plynovou svítilnou. Dva vodní výtoky do litinové ozdobné výlevky sloužily k omývání zeleniny a dalších produktů, protože na náměstí se konaly trhy. Voda byla pitná, takže si ji nabírali i kolemjdoucí. Podstavec byl při demolici zničen a odvezen do šrotu, poškozená nymfa se našla před několika lety a nyní je umístěna v ostravském muzeu. 

Myslíte si, že je reálné kašnu znovu zrekonstruovat?

Musela by se zhotovit replika, protože podstavec chybí. Kompletní dokumentace se sice v archivu firmy nezachovala, ale jsou k dispozici historické fotografie, takže podle mě to reálné je. Můj názor sdílí také Jiří Geisler, jeden z iniciátorů navrácení sochy svatého Floriana na náměstí a nyní kašny, s nímž jsem na toto téma hovořil. Odlití repliky konzultoval s odborníky z blanských sléváren. 

Kolik by zhotovení a zabudování kašny stálo?

Odhad z let 2007–2008 včetně instalace přítoku a odtoku vody hovořil o cca 2 mil. Kč, dnes by byla částka jistě o něco vyšší.  Ale nedostatek finančních prostředků se nám nejeví jako nepřekonatelný.


Další články v kategorii