Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Nejstarší ostravský památný strom je v Nové Vsi

Nejstarší ostravský památný strom je v Nové Vsi

24.11.2017

Na území Ostravy se nachází celkem 33 památných stromů. Nejstarší z nich je lípa malolistá v Nové Vsi na místním hřbitově. Její stáří se odhaduje až na 500 let.

Jedním z ukazatelů věku památného stromu je obvod kmene, který se většinou měří ve výšce 130 cm nad zemí. U novoveské lípy to je úctyhodných 651 cm. Ve stejné lokalitě pak roste další památná lípa srdčitá s obvodem menším přesně o sto centimetrů. Pro srovnání: za jeden z nejstarších žijících památných stromů v České republice je považována lípa v Klokočově na Havlíčskobrodsku, které je přisuzován věk až tisíc let a jejíž obvod byl změřen na 888 cm.    

Pojem památný strom je v české legislativě zakotven od roku 1992, kdy byl přijat nový zákon o ochraně přírody a krajiny. Jako památné jsou vyhlašovány stromy, které vynikají svým vzrůstem, věkem, jsou významnými dominantami krajiny, doprovázejí kulturní památku (kostel, kapli) nebo připomínají důležitou historickou událost. Poškození či dokonce pokácení památného stromu je přestupkem, za který fyzické osobě hrozí pokuta až 100 tisíc korun, firmě až 1 milion.

Mezi ostravskými památnými stromy jsou kromě lip zastoupeny především platany, duby, buky, jinan dvoulaločný, ale také metasekvoje čínská.Další články v kategorii