Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Neatraktivní polovina  komplexu  Ostravica – Textilia má nového majitele

Neatraktivní polovina komplexu Ostravica – Textilia má nového majitele

21.9.2019

Text k obr. Komplex Ostravice – Textilie se skládá ze 4 budov. Budovy A a B (žlutá barva) mají sloužit kultuře, přičemž budova B má památkovou ochranu. Budovy C a B jsou bez památkové ochrany a má z nich být hotel.

Polovina prvorepublikového obchodního domu Ostravica-Textilia – ta méně atraktivní - v centru Ostravy byla prodána. Dva ze čtyř domů( C a D) v areálu koupil liberecký podnikatel Michalis Dzikos od majitele celého komplexu Daniela Zemana 

"Prodal jsem mu budovy C a D," řekl dosavadní vlastník Ostravice Zeman, který převzal zničený komplex domů v roce 2014. Sám si ponechal budovy A a B. "Moje část bude patřit mladým lidem a kultuře." Zeman Ostravici převzal zdevastovanou v roce 2014. "Chyběla krytina, ze střechy rostly pětimetrové stromy. Všude bylo vlhko a plíseň. V suterénu jsem se brodil vodou,“ řekl.

Obchodní dům fungoval od roku 1930 a patříval mezi nejluxusnější v republice. V roce 2000 se ale v domě při nepovolené rekonstrukci zřítily stropy, a od té doby chátrá. V té době ho vlastnil opavský podnikatel Kamil Kolek. V roce 2007 získala historické objekty firma Amadeus Real, která z nich chtěla udělat součást polyfunkčního obchodního komplexu. Po sporech s obvodem a městem, které vyvrcholily zdlouhavým soudním jednáním, však budovy prodala.

Michalis Dzikos je známá postava: specializuje se na opravy architektonických památek první republiky, např. v Liberci nebo v Brně. V současné době renovuje Barrandovské terasy v Praze, které koupil od Dagmar Havlové, manželky prezidenta V. Havla v roce 2003. Barrandovské terasy měly být otevřeny už letos, ale dokončení prací je posunuto až na rok 2021. 

Ve srovnání s terasami na Barrandově je rekonstrukce 2 budov v centru Ostravy „drobnost. “ Kdy k ní dojde, není jasné, určitě to bude až po roce 2021. M. Dzikos spolupracuje s architekty Ladislavem Kubou a Tomášem Pilařem, které historik architektury Zdeněk Lukeš považuje za nejlepší české architekty současnosti a připomíná , že  přestavba na hotel pro chátrající budovy je mnohdy jedinou nadějí na  jejich záchranu. Dzikos by rád k budovám přistavěl další budovu i s podzemním parkovištěm, a to v proluce, která vznikla na náměstí dr. E. Beneše po zbořeném Německém domě./ Dnes je tam zelená plocha s pomníkem/.


Další články v kategorii