Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Nadace VIA ocenila „ dobré sousedství“

Nadace VIA ocenila „ dobré sousedství“

2.9.2019

Bedřiška je nouzová obytná kolonie v jihozápadním výběžku místní části Hulváky ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky. Sousedí s areálem Ferona a frekventovanou Plzeňskou ulicí. . V kolonii momentálně žije 26 rodin, tedy přibližně stovka obyvatel.

Eva Lehotská tam v jednom z původních, tzv. finských domků , v minulosti bydlela a nyní se osadu, která několik let čelí snahám o demolici, snaží zachránit a zlepšit soužití romského a neromského obyvatelstva.  - „V roce 2010 se mezi místními vyostřily spory, které vyvrcholily vhozením zápalné láhve do domu jedné z romských rodin sousedem z majority. Všechno zlé je však pro něco dobré. Právě to bylo tím impulsem, kdy si všichni lidé na Bedřišce uvědomili, že se něco musí změnit,“ vzpomíná. 

První velký úklid Bedřišky iniciovala hned v roce 2010 a zapojila do něj všechny místní obyvatele, přestože sama má závažné zdravotní problémy. Sousedy obchází dům od domu, s každým se zastaví, vyslechne ho, vysvětlí, pomůže. Také chodí pravidelně na zasedání zastupitelstva obvodu i města a kriticky vystupuje proti záměru demolice osady a vystěhování obyvatel. Ti si zvykli své problémy otevřeně řešit . 

„Nejvíc mě těší, když vidím, kam se lidé z Bedřišky od roku 2010 posunuli…Když vidím upravené domy, které si jejich nájemníci opravili na vlastní náklady…Když mě dítě pozdraví a zeptá se: Teto, kdy budeme zase uklízet?.. Když mi romská maminka hrdě hlásí, že její syn měl na vysvědčení samé jedničky a jen jednu trojku… O záchranu Bedřišky budu usilovat tak dlouho, jak bude potřeba a co mi síly vystačí, “ vypráví paní Eva.  

Nadace VIA, podporující ty, kteří zlepšují život ve svém okolí a tím v celém Česku, jí za rok 2019 udělila Zvláštní cenu za dobré sousedství  

VIA je nezávislá česká nadace. Nečerpá peníze z evropských ani státních fondů.


Další články v kategorii