Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Lavička Ferdinanda Vaňka u heřmanické věznice

Lavička Ferdinanda Vaňka u heřmanické věznice

8.10.2017

Vzpomínkovou akci na prezidenta Václava Havla u příležitosti jeho nedožitých 81. narozenin uspořádali 6. října u vstupu do Věznice Heřmanice, kde stojí od loňského roku lavička Ferdinanda Vaňka, okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu a Antikvariát a klub Fiducia.

Václav Havel si v heřmanické věznici  odpykával svůj trest od ledna 1980, kdy byl odsouzen na čtyři a půl roku za podvracení republiky. - Lavičku nazvali organizátoři jménem Ferdinanda Vaňka, který vystupuje hned v několika Havlových hrách jako jeho alter ego – druhé já.

V heřmanické věznici začala vznikat  kniha Dopisy Olze.V nich si Havel mimo jiné stěžoval na chování náčelníka věznice Miloslava Košuliče, který politické vězně vystavoval šikaně. Havel v Heřmanicích vážně onemocněl zápalem plic a už v červenci 1980 byl převezen do vězeňské nemocnice na pražský Pankrác. Zbytek trestu pak dokončil ve věznici Plzeň Bory. Jak Václav Havel v Dopisech Olze také napsal, byl pro něj pobyt později v plzeňském vězení - na rozdíl od Heřmanic -   mnohem snesitelnější.

Lavičky Václava Havla stojí v centrech různých světových  i českých měst - ve Washingtonu, Barceloně, Dublinu, Praze, Liberci nebo Českých Budějovicích. Jen Heřmanice se však mohou pochlubit Lavičkou Ferdinanda Vaňka, navíc v tak autentickém prostředí.


Na snímku lavička Ferdinanda Vaňka,  ve výřezu je umístěna kopie blahopřejného narozeninového  inzerátu, který vyšel v Rudém právu.  Na informačním panelu  je připomenut pobyt Václava Havla v heřmanické věznici. 


Další články v kategorii