Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Janáček i s Bystrouškou na Kuřím rynku

Janáček i s Bystrouškou na Kuřím rynku

29.12.2017

Kuří rynek /Jiráskovo náměstí / v ostravském centru má zajímavou turistickou atrakci- sochu hudebního skladatele Leoše Janáčka, která slouží i jako lavička

Kdokoliv si může přisednout a nechat se vyfotografovat, nebo si udělat selfie.  Sedící Leoš Janáček-v životní velikosti- má na klíně lišku Bystroušku.

Socha je zhotovena z bronzu a  pojata veskrze realisticky. Vytvořil ji  David Moješčík, který pro Ostravu vytvořil i sochu ženy s názvem Levitace. Ta je umístěna na nám. dr. Brauna naproti nádraží ve Svinově.  

Ostrava už jednu lavičku má - je věnována Ferdinandu Vaňkovi - a stojí před věznicí v Heřmanicích. /F. Vaněk je alter ego Václava Havla/. Uvažuje se o dalších lavičkách, např. Karla Kryla nebo Věry Špinarové. 

Od roku 2018 dochází ke sloučení festivalů  Janáčkův máj a Janáčkovy Hukvaldy pod názvem Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Festival se bude každoročně konat od května do začátku července. V příštím roce  bude zaměřen ke dvěma výročím. 100 let od vzniku ČSR a 90 let od Janáčkova úmrtí /1928 v Ostravě/


Další články v kategorii