Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Dvě mladé ženy budují v Hrabové přírodní park

Dvě mladé ženy budují v Hrabové přírodní park

31.8.2017

Město Ostrava podpoří v letošním roce 11 projektů na zkrášlení či oživení veřejného prostoru. Mezi úspěšnými žadateli o grant – školami, spolky, tělovýchovnou jednotou a dalšími institucemi – jsou také dvě mladé obyvatelky Ostravy-Hrabové. Jana Batelková a Jana Václavíková chtějí do jednoho roku v Hrabové vytvořit přírodní park, který se stane odpočinkovou zónou pro jednotlivce i rodiny s dětmi a zkrášlí frekventovanou trasu k řece Ostravici.

Kultivovaný zelený park by měl nahradit současnou zarostlou plochu s vysokým podílem náletových i trouchnivějících padlých stromů. Dívky plánují ve spolupráci s odborníky nejen úpravy terénu a novou výsadbu, ale také vytvoření kamenitých cestiček, umístění laviček, ptačích budek, odpadkových košů, stojanů na kola, dětských prolézaček a dalších herních prvků. Chtějí ale hlavně zachovat přírodní charakter lokality: „Nechceme zde nic moderního a chceme tady zanechat medvědí česnek, na který chodí lidé z širokého okolí,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Ostrava Jana Batelková.

 

O finanční podporu z grantového programu města Ostravy mladé ženy požádaly ještě jako fyzické osoby, ale už v polovině června byl do Spolkového rejstříku zapsán jimi nově založený spolek Zelená Hrabová, z.s. Jak uvedly pro obecní zpravodaj, svou činnost zahájily obcházením obyvatel hrabovské kolonie Šídlovec a zjišťováním, v jakém stavu jsou sušáky a klepače u bytových domů. Při jejich opravě jim přislíbil pomoc jak místní úřad, tak někteří sousedé.

 Na celkem 11 projektů revitalizace veřejného prostoru poskytne město Ostrava v souhrnu 4,1 milionů korun. Projekt „Přírodní park Hrabová“ podpoří jedním milionem – přesněji řečeno rovnými 999 000 Kč, což je částka, o kterou navrhovatelky projektu požádaly. Celkový rozpočet na realizaci odhadují na 1 293 000 korun.

 

Všechny podpořené projekty jsou na www.fajnova.cz.

 
 


 

Další články v kategorii