Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Do Staré Bělé se vrátila socha Antonína Švehly

Do Staré Bělé se vrátila socha Antonína Švehly

22.10.2017

Socha Antonína Švehly byla slavnostně odhalena v Mitrovické ulici Staré Bělé v 21. října., poté co ve 14. hod. skončily parlamentní volby. Památník tvoří sousoší a pamětní deska se jmény padlých za 1. sv. války- je nyní kompletní – tvoří jej postavy Tomáše G. Masaryka a Antonína Švehly, předsedy Republikánského strany/agrárníci/ a několikanásobného premiéra v období 1. republiky.

Památník má pestrou historii: Jen socha prezidenta Masaryka byla snímána a vracela se na své původní místo čtyřikrát. Protože se socha Antonína Švehly nezachovala, podle fotografií ji znovu vytvořili výtvarníci Bohumíra Smolejová a Stanislav Müller Původním autorem Švehlovy sochy byl příborský sochař František Juráň, který na ni ve 30. letech použil kámen z chorvatského ostrova Brač. Pro výrobu repliky byl dovezen materiál ze stejného lomu. Je zajímavé, že ze stejného materiálu je i obložení Bílého domu ve Washingtonu. 

„Město  Ostrava na  zhotovení sochy  přispěla částkou 600 tisíc korun, dvě stě tisíc korun jsme zajistili z vlastních zdrojů, dalších 40 tisíc korun jsme získali od kraje,“ řekl starosta městského obvodu Mojmír Krejčíček,

Slavnosti se zúčastnili i hosté z 15. pražského městského obvodu - Hostivaře, kde se politik Antonín Švehla v roce 1873 narodil a žil až do své smrti/1933/ na rodovém statku. 


Další články v kategorii