Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Centru Ostravy  by slušel „Slavín“ i architektonická naučná stezka

Centru Ostravy by slušel „Slavín“ i architektonická naučná stezka

19.8.2018

V Ostravě máme řadu soch a pamětních desek věnovaných osobnostem kultury, které jsou spojeny s naším městem – jen z poslední doby to je lavička Leoše Janáčka na Kuřím rynku, socha Karla Kryla před ostravským Českým rozhlasem, nebo třeba pamětní deska na Poštovní ulici, kde žily herecké legendy, manželé Zora Rozsypalová-Šecová a František Šec. Stejně tak pamětní desky upomínají na různé historické události (internační tábor Hanke).

V letošním „osmičkovém“ roce si připomínáme nejen vznik republiky před sto lety, ale také okupaci Československa v roce 1968. Centru Ostravy by mohla slušet pamětní deska, kde by bylo vzpomenuto lidí spjatých s tímto přelomovým rokem. Pamětní deska, nebo i začátek stěny, kam by jednotlivé desky byly umisťovány a doplňovány o připomínky dalších osobností z Ostravy, které se v průběhu let staly slavnými. „Slavín“ přece nemusí být jen na hřbitově…

Moravská Ostrava má řadu významných budov, ať už z období secese nebo funkcionalismu, na jejichž architektuře se podepsala řada zvučných jmen. Například máme v centru jedinou budovu v České republice postavenou podle návrhu světoznámého německého architekta Ericha Mendelsohna,/ Horník- Bachner/  stavby Bohuslava Fuchse, Karla Kotase a dalších. Stálo by za to, v jednotném vizuálním stylu domy označit základními informacemi: kdy byl objekt postaven, který architekt jej projektoval. Naučná turistická stezka po architektonických památkách a zajímavostech Moravské Ostravy a Přívozu by mohla být popsána v malém průvodci s fotografiemi a sloužit nejen návštěvníkům, ale i nám, kdo v centru bydlíme a někdy si ani neuvědomujeme, jaké „poklady“ skrývá.

Ing. Jiří Groll, bývalý zastupitel a místostarosta MOaP,  kandiduje i v letošních volbách

Text k obr. Obchodní dům Brouk a Babka, nyní- po rozsáhlé rekonstrukci -  Dům knihy na Smetanově náměstí, projektant Karel Kotas. 

Další články v kategorii