Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Aktuality

Já v médiích
Ostudný čin: mladík vykradl pokladničku přímo v kryptě parašutistů

Ostudný čin: mladík vykradl pokladničku přímo v kryptě parašutistů

31.7.2017

Atentát na Heydricha byla jedna z nejvýznamnějších akcí československé exilové vlády a československého odboje. Atentát byl spáchán 27. května 1942 v pražských Kobylisích. Říšský protektor zraněním podlehl 4. června 1942. Parašutisté nakonec padli v boji v Chrámu svatého Cyrila a Metoděje, kde se schovávali před nacisty.

Přímo v kryptě kostela v pražské Resslově ulici, kde zemřeli parašutisté, kteří spáchali atentát na Reinharda Heydricha, došlo poslední červencovou  sobotu odpoledne k odsouzeníhodné události. Mladý muž počkal na chvíli, kdy pracovnice památníku odešla na toaletu, odnesl si do krypty pokladničku s finančními dary a tam ji vypáčil.

 

Situaci popsala na svém facebookovém profilu pracovnice pravoslavného Chrám svatého Cyrila a Metoděje Raila Hlavsová. Mladík podle ní seděl hodinu v lavici kostela a čekal na svou příležitost. Když zaměstnankyně odešla po čase na toaletu, pachatel využil šance.

„Sedí tam poctivě hodinu. Počká, až se zvednu a odskočím si. Ano, jsem tu sama a musím, nedá se svítit. Možná tu není poprvé. Jakmile zmizím, vstane, chvíli ještě počká, jestli se nevrátím rychleji, než čeká. Pak vezme pokladničku a odnese ji do krypty. Podstavec je rozbitý, tak nejdřív odnese nohu s penězi a pak se vrátí pro podstavec. Je úplně v klidu. Nikdo si ho nevšímá, nikoho nenapadne, že není z muzea. Postaví pokladničku do zadního oblouku proti Švarcovi, neb tam nic není a lidi tomu místo nevěnují pozornost. Tam vypáčí zámek, nasype cca 15 tisíc v drobných do batohu a odchází. Asi ještě dřív, než já se vrátím,“ popsala Hlavsová na sociální síti.

Pachatele zachytil kamerový systém, ale jak Hlavsová na Facebooku uvedla, policie jí nedovolila fotografii zveřejnit. Snímek se ale i tak rozšířil po sociálních sítích.  Policie dosud  krádež nekomentovala. Blíže se k případu nevyjádřila ani správa památníku, pouze krádež potvrdila.

 „Koukám na záběry kamery  a nechápu. Čert vzal ty peníze. Ale on vzal pokladničku a šel ji vypáčit do hrobu československých národních hrdinů,“ podivovala se na Facebooku Hlavsová.

 

Text k obr. Krypta chrámu sv. Cyrila a Metoděje, odkud „slušný baťůžkář“ ukradl z pokladny asi 15 tisíc Kč, převážně v mincích. 

 


Další články v kategorii