Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Aktuality

Já v médiích
Ostravské haldy: zdravotní riziko neexistuje

Ostravské haldy: zdravotní riziko neexistuje

8.8.2019

Před 25 lety se přestalo na Ostravsku těžit uhlí. Šachty- tento nejviditelnější pozůstatek hornické činnosti, zůstanou ještě desítky let, některé napořád. Příkladem je halda Ema, která je turistickou atrakcí.


Jaký vliv mají haldy na životní prostředí?- Imisní dopad hald je podobný jako v případě středně frekventované silnice. Ve srovnání s vlivem vytápění rodinných domů pevnými palivy nebo s velkými průmyslovými zdroji mají tedy haldy na kvalitu ovzduší mnohem menší vliv,” uvedl projektový manažer z VŠB-TUO Václav Dombek. Vliv odvalů na kvalitu ovzduší se podle něj projevuje především do vzdálenosti několika set metrů od haldy. 

Situace je složitější u hořících hald, kde odborníci zaznamenávají únik škodlivin nejen v podobě prachových částic, ale i plynných směsí.- Jak je to v případě Heřmanické haldy na Slezské Ostravě?   Např. deník Blesk v titulku napsal: Halda v Heřmanicích: unikají tisíce tun jedovatých látek.

Na slezskoostravské radnici se sešli  ředitel Záchranného hasičského sboru MS kraje generál Vladimír Vlček, ředitel odštěpného závodu Odra státního podniku DIAMO Petr Kříž, ředitel Zdravotního ústavu v Ostravě Eduard Ježo a zástupci ostravského magistrátu . 

Závěry jsou jednoznačné:

- halda nepředstavuje žádná zdravotní rizika pro obyvatele Ostravy

- dosud nikdy nebyly na haldě překročeny žádné limity koncentrace nežádoucích látek v ovzduší.

Sanace heřmanické  haldy potrvá 10 – 15 let. Je na ní uloženo na 30 miliónů tun odpadu, který se třídí na kamenivo – to se používá v silničním hospodářství- hlínu a uhlí.   Např. v loňském roce bylo na speciální třídící lince za jednu směnu získáno rekordních 2000 tun uhlí. Odhaduje se, že halda ho  obsahuje asi 20 %. 


Další články v kategorii