Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Aktuality

Já v médiích
Nejsem kluk z plakátu, říká senátor Nytra

Nejsem kluk z plakátu, říká senátor Nytra

27.7.2018

Včera jsem poskytl rozhovor magazínu Patriot. Vysvětluji, že nejsem na 1. místě kandidátky jen pro nalákání voličů. Pokud budeme součástí koalice ve městě Ostrava, jsem připraven se práce na magistrátu aktivně účastnit. - Tady je několik otázek a odpovědí :


Řekněme, že se primátorem stanete.  Co byste v Ostravě pro Ostravany rád uskutečnil?

Možná je to sen, ale je tady jeden prostor, který Ostravu trápí už skoro dvacet let. Já jsem bohužel ve své bývalé funkci hasiče byl u prvopočátku tohoto problému. Je jím Textilia  Ostravica. Ať už budeme následující čtyři roky v koalici nebo opozici, tak jeden z hlavních bodů bude právě toto – aby bylo alespoň jasné, co s tím bude.

My pochopitelně budeme chtít zachránit stávající objekty. Je tady ale jeden problém: Veřejnost vnímá Ostravici (ten rohový dům) jako symbol. Ten cenný dům je schovaný uprostřed. Mám vážné obavy, zda se po těch osmnácti letech (bohužel), co tam spadly stropy a objekty začaly chátrat, se tyto prostory dají ještě zachránit. Samozřejmě se o to pokusíme. Když to nepůjde, tak holt to budeme muset vyřešit razantněji.

Ale bude alespoň nějaké řešení.

 Město by mělo velice důrazně vstoupit do jednání se současným majitelem, a buď bude investovat majitel, nebo budovy  město  odkoupí. Město koupilo zpátky slezskoostravský hrad,  jatka, Bauhaus a já si nemyslím, že toto je jiný případ. Připravujeme ideový záměr, co by se tam dalo udělat, zacelit prostor před Imperialem.

Co ještě podle vás Ostravany trápí a je to nedostatečně řešeno v současné době?

Doprava:  Město asi nemá páky na to vyřešit prodlouženou Rudnou, což je pochopitelně priorita číslo jedna. Prioritou číslo dvě je severní spoj, od kterého se ustoupilo a vyřešilo by to ale spoustu věcí – propojilo by to obvody za vodou, pomohlo by to křižovatce u vodárny atd. 

Další priorita je Místecká ulice. Někteří přišli s projektem ,,zatunelovat“ Místeckou – v pořádku, ať se to kreslí. Ale to je projekt, který je realizovatelný za dvacet let.

Takže co navrhujete?

Jestliže Ředitelství silnic a dálnic má nachystané finanční prostředky a projekt na propojení Místecké, tak to udělejme v co nejkratší době, a pak řešme, jestli je tunel reálný nebo ne. Z mého pohledu reálný není, protože jsou tam technické problémy, dále se tam chystá, tuším, osmimiliardová investice do rekonstrukce železniční trati, což by mohlo kolidovat. 

Další záležitostí je budované obchodní centrum Outlet Arena Moravia v Zadním Přívozu – pokud to nevyřešíme, tak Hlučínsko totálně odstřihneme. Přitom je tady velký kruhový objezd na dálnici, přes který by se dalo Hlučínsko napojit, nebo minimálně Petřkovice. Možná se domluvíme s dalšími obcemi, propojíme to, tramvaj bychom protáhli až na Landek a otevřelo by to spoustu nových možností.

 A parkování ?

Máme spočítáno, že v centru chybí asi tisíc pět set parkovacích míst. Jednak bych chtěl, aby se o tom přestalo pouze mluvit a aby se parkovací místa začala budovat. A jednak musíme změnit organizaci parkování. Kladu si otázku, jestli je lepší, když každý řidič patnáct minut popojíždí a hledá parkovací místo, nebo najde místo během dvou, tří minut a nečoudí nám tady zbytečně.

Prostě vždy  bude  určitá skupina lidí  mít zájem dojet do centra autem – tak jim to umožněme!


Další články v kategorii