Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Aktuality

Já v médiích
#30LetSvobody  -  Listopad 89 v  Ostravě

#30LetSvobody - Listopad 89 v Ostravě

22.10.2019

#30LetSvobody Byli jsme při tom je název diskusních setkání které pořádá Občanská demokratická strana s přímými účastníky listopadu 89, disidenty a těmi, kteří se nebáli vystupovat proti režimu

 Moravská Ostrava, 21. 10. 2019

Petr Fiala, Marek Benda a František Stárek Čuňas / na snímku/  v narvaném Café Sádrový ježek na Janáčkově ulici v Mor.Ostravě. Na besedě k 30 letům svobody potlesk po každém příspěvku. - "Vůbec nebylo jasné, jak to tehdy dopadne," konstatoval P. Fiala a přitakali mu pamětníci z menších měst, kde byly sovětské posádky.

 Listopad ´89 : Jak skončila StB i v Ostravě na smetišti/dějin/

Listopadové události roku 1989 nebyly v Ostravě tak jednoznačné jako například v Praze či desítkách českých a moravských měst. Naopak, místní komunisté v továrnách, úřadech i kulturních institucích svolávali schůze, kde otevřeně volali po zásahu proti demonstrantům v Praze. A vyhrožovali.

V Ostravě se začal veřejně projevovat odpor ke starému režimu 20. listopadu. Na Masarykově náměstí/tehdy se nazývalo Lidových milicí/ se sešli studenti, především z konzervatoře a vytvořili několik málo debatujících hloučků . Dva uniformovaní příslušníci VB je vyzývali k rozchodu. - Na soše milicionáře se objevil nápis: Na co tady čeká?

21. listopadu už bylo náměstí plné skupin hlučně diskutujících lidí, večer se konala demonstrace a lidé skandovali: Nechceme KSČ!, Svobodné volby! - Na transparentech byla sdělení, že studenti a herci stávkují v celé republice. Z balkonu promluvil slovenský herec Michal Dočolomanský, zpíval Jaromír Nohavica.

Mezi demonstranty přicházeli komunisté a křičeli: „Proč rozbíjíte socialismus?“ K demonstrantům chtěl promluvit z balkónu primátor Ostravy Bedřich Lipina, ale dav skandoval, ať odejde. Tajemníka KV KSČ Petra Peterka demonstranti vypískali.

22. listopadu ostravští komunisté přešli do útoku. Ráno se konala schůze stranických funkcionářů v cela zaplněné hale Tatran (dnes hala Bonver), kde se provolávala sláva novému generálnímu tajemníkovi KSČ Karlu Urbánkovi. Večer byla na náměstí svolána demonstrace, které se zúčastnilo na osm tisíc osob, členů a funkcionářů KSČ a milicionářů. Skandovali: Ať žije KSČ! Pryč s Havlem, sláva Urbánkovi!

Už v průběhu této rudé demonstrace začalo docházet k obratu, když se v bočních ulicích objevily transparenty s informací z pražského rozhlasu: Zrušena vedoucí úloha KSČ v ústavě. A volání: „Bolševici na krajzák!“ Tedy do vězení. Zdrcení komunisté se začali rozcházet, docházelo i k fyzickým potyčkám.

Téhož dne byla na Černé louce otevřena kancelář Občanského fóra.

27. listopadu se uskutečnila celorepubliková generální stávka. Na náměstí LM se sešlo dvacet tisíc osob, nejen studenti, herci, úředníci, ale ve velkém počtu horníci, lidé z hutí, chemiček a dalších podniků. Opakovaně celým náměstím znělo: Máme toho dost! Četlo se prohlášení Občanského fóra, stále dokola se zdůrazňoval fakt, že komunisté přišli o moc. Jako by tomu nechtěl nikdo věřit. A informaci, že se jedná o sestavení nové vlády i s nekomunisty, lidé přijali s úžasnou radostí.

Mocenský aparát v Ostravě byl ochrnutý, Veřejná bezpečnost nečinná, StB se soustřeďovala se na skartaci archivů. A pod okny její úřadovny jezdila kolona popelářských vozů s nápisy: StB na smetiště.

  Zdroje: Svědectví účastníků a Moravskoslezský deník.


Další články v kategorii